TÜRKİYENİN GÜNEŞİ” Almanya’dan Doğacak!

Güneş enerjisi alanında yenilikler hız kesmeden devam ediyor. 10 – 12 Haziran’da Münih’te gerçekleştirilecek Intersolar Europe Fuar ve Konferansı’na kamudan, sanayiye, üniversitelerden, STK’lara kalabalık bir ekiple katılan GÜNDER, Mühih’e adeta çıkartma yapacak. Bu yıl ikinci kez Münih’te “Türkiye’nin Güneşi” konferansı düzenlenecek ve Türkiye’nin güneş enerjisinde geldiği son nokta ve geleceği ele alınacak.

Güneş enerjisi alanında en son yenilikler 10 – 12 Haziran’da Münih’te:

INTERSOLAR EUROPE Fuar ve Konferansı’nda

Intersolar Zirvesi’nde hem ev sahipleri, hem de işletmeler için kendi güneş enerjisi sistemlerinden enerji kullanımı konusu masaya yatırılarak, yeni teknoloji ve ürünlerle yapılan “akıllı ev”ler tanıtılacak.

Güneş enerjisi alanında dünyadaki en önemli ihtisas fuarı olan ve her yıl Münih Fuarı’nda düzenlenen Intersolar Europe Konferansı ve Fuarı, dünyanın dört kıtasından gelen katılımcılar ve Türkiye’den GÜNDER’in (Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü) katılımı ile 10 – 12 Haziran tarihleri arasında Münih’te düzenlenecek.

Konferans ve Fuar’a Türkiye’den aralarında kamu, STK, özel sektör ve akademisyenlerden oluşan kalabalık bir ekiple katılan GÜNDER, ilki geçen yıl yine Münih’te düzenlenen “Türkiye’nin Güneşi” Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Konferans’ta Türkiye’nin güneş enerjisi alanında geldiği nokta ve gelecek vizyonu tartışılacak. Dünyada güneş enerjisi alanında en iyi ülkelerden biri olan Almanya’da ayrıca teknik incelemeler de yapacak olan GÜNDER ekibi, Fuar’da açacağı stantla da Türkiye’nin Güneşi’ni dünyaya tanıtacak.

solar conference copy

Intersolar hakkında bilgi veren GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, “GÜNDER olarak Türkiye Güneş Enerjisi kaynağının değerlendirilmesi amacı ile yürütülen çalışmalara ek olarak uluslararası düzeyde hem ülkemiz potansiyelini yabancı yatırımcılara tanıtmak hem de ülkemiz gelişen sanayisine yurtdışında olanaklar yaratmak amacı ile bu yıl 10-12 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak İntersolar 2015 fuarı sırasında bir dizi etkinlik planlanladık” dedi.

Almanya’ya giden GÜNDER heyetinin içinde özellikle güneş enerjisi alanında projeleri olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Belediyeler olduğunu belirten Bayraktar, bu kurumların bir yılı aşkın süre içerisindeki toplam projelerinin 1500 MW’ı aştığını, GÜNDER olarak bu projelerin etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için  sektöre destek verdiklerini söyledi.

Bayraktar, “Bu kurumlarda görevli konu ile ilgili personelin saha gezileri aracılığı ile yurt dışındaki uygulamaları görmesi, fuar gezisi ile de uluslararası arenada teknolojinin geldiği noktayı kendilerinin deneyimlemesi, yabancı firmalar ile bire bir bilgi alışverişinde bulunmaları hedeflenmiştir. 9 Kamu kurumundan toplam 22 personelin bu etkinliklerden yararlanması sağlanacaktır. Teknik gezilerde sadece kamu personeli için değil hem TEDAŞ ve TEİAŞ personeli hem de lisanslı başvuruda bulunmuş ve bu süreç sonunda yarışmayı kazanmış toplam 44 firmanın teknik personeli de yer alacaktır. Ülkemizde şu anda aynı alanda kurulu en büyük güç 5,3 MW düzeyinde olup 20-30 MW lık projeleri kazanan firma ilgili personellerinin bu büyüklükte bir tesisin nasıl bir yapı olduğu, böyle bir tesisin nasıl işletildiği ve bakımının yapıldığı konularında bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu.

“Akıllı Ev’ler görücüye çıkacak

Enerji tedariğinde güneş enerjisinin payını arttırmak üzere bütün dünyadan kişi ve işletmeleri bir araya getirme amacıyla yola çıkan Intersolar Europe Konferansı ve Fuarı, özellikle fotovoltaik, fotovoltaik üretim teknolojileri, enerji depolama sistemleri ve yenilenebilir ısı konularına odaklanacak. Geçen yıl 1.082 uluslararası katılımcı ile 42 bin 380 ziyaretçinin katıldığı Fuar ve yaklaşık 200 konuşmacı ile gerçekleşen Konferans’ta sektörün güncel konuları ve teknoloji, pazar ve politikadaki gelişmeler ele alınmıştı.

Haziran ayında düzenlenecek fuar ve konferansta hem ev sahipleri, hem de işletmeler için kendi güneş enerjisi sistemlerinden enerji kullanımları konusu masaya yatırılacak. En yeni teknoloji ve ürünlerin görücüye çıkacağı etkinlikte güneşten kendi elektriğini üreten, suyunu ısıtan, enerjisini depolayan fazla enerjisini satan “akıllı ev”ler tanıtılacak. Konferans’ta ayrıca Intersolar AWARD ve ees AWARD ile en yenilikçi gelişmeler de ödüllendirecek.

Intersolar 2015 sırasında GÜNDER’in düzenleyeceği etkinlikler ise şu şekilde olacak:

  • 9 ve 12 Haziran 2015 tarihlerinde 2 ayrı PV tesis ziyareti gerçekleştirilecek. Biri 43 diğeri 54 MW kurulu güce sahip bu santraller teknik geziye katılacak yatırımcılar ve kamu kurumları için önemli bir tecrübe sağlayacak.
  • Intersolar Fuarı’nda 3 gün süreyle A2 Salonu 175 numaralı GÜNDER standında ziyaretçilere Türkiye güneşinin, sanayisinin ve bu alandaki mevzuatın tanıtımı gerçekleştirilecek.
  • 10 Haziran 2015 günü Türkiye’deki kamu güneş enerjisi projeleri ile ülkemiz güneş enerjisi sanayinin Türkiye’de pazar gelişimi hakkındaki görüşlerinin aktarıldığı ‘’TÜRKİYE’NİN GÜNEŞİ’’ Konferansı düzenlenecek.
  • 10 Haziran 2015 günü 16.30-19.00 saatleri arasında GÜNDER standında verilecek Networking Reception ile Türkiye sanayi temsilcileri, GÜNDER üyeleri ve uluslararası güneş enerjisi sanayi temsilcileri arasında tanışma ve iletişim ortamı yaratılması sağlanacak.
  • 11 Haziran 2015 günü Intersolar fuarı ziyaret edilerek güneş enerjisi sanayini daha detaylı tanıma ve yenilikleri görme olanağı sağlanacak.

 

GÜNDER:

1991 yılında kurulan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü (GÜNDER), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu’nun (International Solar Energy Society – ISES) Türkiye Bölümü olarak, 3335 sayılı Uluslararası niteliklerdeki teşekküllerin kurulması hakkındaki Kanunun 1. Maddesine göre, Bakanlar Kurulunun 10 Şubat 1992 tarih ve 92/2752 sayılı kararı ile temsile yetkilendirilmiştir. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Görev Birimleri’nde (IEA-SHC ve IEA-PVPS) Türkiye Cumhuriyetini temsil etmek üzere de atanmış olan GÜNDER, üyesi olduğu TOBB İklimlendirme Meclisi, Avrupa Fotovoltaik Sanayi Birliği (EPIA) ve Avrupa Güneş Isıl Sanayi Federasyonu (ESTIF) örgütleri ile de uyumlu işbirliği içinde çalışırken; hem toplumun tüm kesimlerini etkin bir şekilde bilinçlendirmek ve güneş enerjisinden yararlanılmasını yaygınlaştırmak, hem de sektörün sağlıklı gelişimi için oto kontrol mekanizmalarını da kurgulayarak üretimden uygulamaya tüm süreçlerde haksız rekabeti önleyici, kaliteyi artırıcı, güneş enerjisi sanayinin gelişiminde rol oynamak için bütünleşik çalışmalar tasarlamakta, güneş enerjisi sanayimizin tüm taraflarının eşgüdümünde uygulamaya geçirmektedir.

GÜNDER; Türkiye’de güneş enerjisi sistemlerinin üretimi ve uygulamalarının yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yapmaktadır. Sektörel gelişim ve bilgilendirme toplantıları, çeşitli sempozyum, çalıştay, kongre ve benzeri faaliyetleri düzenleyerek ya da başka kuruluşlar tarafından düzenlenen faaliyetlere katılarak veya katkıda bulunarak, güneş enerjisi ile ilgili farkındalığın artması ve bu konudaki çabaların etkili hale gelmesini ve mevzuat gelişimine katkıları ile de sektörün sağlıklı büyümesini sağlamaya çalışmaktadır.

Temsil ettiği tüm değer zinciri ile güneş enerjisinin sesi GÜNDER; günümüzde, kamu kurum ve kuruluşlarından konuyla ilgili personeller, konu ile ilgili akademisyenler, güneş enerjisi ile ilişkili alanlarda üretim ve ticaret yapan sanayicilerden müteşekkil üyeleri, düşük karbon ekonomisine katkıları ve yüksek büyümede kaldıraç fonksiyonları ile önemli sivil toplum kuruluşudur.