(Otis) Türkiye’nin EN HIZLI asansörünü kurdu

Otis Türkiye; Zorlu Gayrimenkul’ün projesi Levent 199 için dizayn ettiği ‘hızlı’, ‘akıllı’ ve ‘çift katlı’ asansör sistemi ile bir ilke daha imza attı. Otis Türkiye’nin, 7 metreyi 1 saniyede katederek ‘Türkiye’nin en hızlı asansörü’ unvanını elde eden ‘Çift Katlı Kabin’ sistemine sahip asansörleri, ‘Akıllı Yolcu Yönlendirme’ sistemiyle de binadaki trafik akışını en pratik şekilde sağlıyor. Türkiye’de Buga Otis Asansör olarak faaliyet gösteren firma, dünyanın en büyük insan taşıma ürünleri üreticisi olan United Technologies grubunun Bina ve Endüstriyel Sistemler çatısı altında bulunuyor.

40 katlı yapının çekirdeğinden yukarı yükselen ve tüm düşey sirkülasyondan sorumlu 10 adet şahıs asansörü, 2 bin 700 kg taşıma kapasitesine sahip. 4 ve 7 m/sn hıza ulaşan asansörler ayrıca, ‘CompassPlus’ sistemi yardımıyla binadaki trafik akışını en çabuk ve etkili şekilde yönlendiriyor. Bu hızlı ve akıllı asansörlere, 2 bin kg taşıma kapasitesine sahip, 3,5 m/sn hızında yangın ve servis asansörü, 12 adet Gen2 model, halat yerine taşıyıcı kayış sistemli ve makine dairesiz asansör ile 6 adet yürüyen merdiven de eşlik ediyor.

İstanbul’un kalbinde yer alan prestijli projelerde Otis’i görmekten gurur duyduğunu belirten Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Double Deck (Çift Katlı Kabin) asansör sistemi, yüksek binalardaki ulaşım yoğunluğunu önemli ölçüde rahatlatıyor. Levent 199 ziyaretçilerine konforlu ve verimli taşıma sağlayacağımız için heyecanlıyız” dedi.

Otis- Türkiye’nin en hızlı asansörünü kurdu!-2

Kusursuz ‘Double Deck’ operasyonu

Otis ‘Double Deck’ asansörlerin başlıca avantajı, aynı asansör kuyusu içinde iki kabini üst üste yerleştirerek asansörlerin taşıma kapasitesini yükseltmesi oluyor. Kullanıcılar, tabelalar yardımıyla tek katlar için alt kabine, çift katlar için üst kabine yönlendiriliyor. ‘Double Deck’ asansörler, iki ayrı kata aynı anda üst ve alt kabin tarafından yolcu taşıyabiliyor.

Kullanıcıyı tanımlayan ‘Compass Plus’ uzun asansör kuyruklarını azaltıyor

Levent 199 projesinde bulunan akıllı yolcu yönlendirme sistemi ‘Compass Plus’,  yüksek binalardaki düşey trafiği azaltıyor. Uzun asansör kuyruklarını, ara durakları ve ekstra bekleme sürelerini minimuma indiren sistem, asansörlerin daha verimli çalışması sonucu yaklaşık yüzde 27 daha az enerji tüketilmesini sağlıyor.

Akıllı yolcu yönlendirme sistemi, hem son kullanıcıları hem de binayı segmentlere ayırıyor, asansörlerin kabinlerinin o anda içindeki yolcu adedini de değerlendirerek en uygun atamayı yapıyor. ‘Compass’ sistemi Finansbank Kristal Kule, Spine Tower gibi önemli projelerde başarıyla uygulandı ve Emaar Square için ‘Compass Plus’ montajı devam ediyor.

Otis- Türkiye’nin en hızlı asansörünü kurdu!-3

Daha fazla bilgi için www.otis.com adresini ziyaret edebilir ya da Otis’i Twitter’da @OtisElevatorCo ve @OtisTurkiye adreslerinden takip edebilirsiniz.