Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyon Kuruyor!

Aynı amaçlar doğrultusunda kurulan Türk SMD, İstanbul SMD, İzmir SMD, Bursa SMD, Akdeniz SMD, Muğla SMD, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da toplanarak yeni bir yapılanma oluşturmak için mutabık kalarak bir Federasyon çatısı altında toplanma kararı aldı.

Serbest mimarlık hizmetlerinin ve mimarlık mesleğinin güçlendirilmesi gereği ve son depremlerde bir kez daha eksikliği görülen nitelikli yapı üretme amacına ulaşma hedefi ile Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyonu (SMDF) kurulması kararının alınması, serbest çalışan mimarların 1970’lerden bu yana süregelen çalışmaların sonucu oluştu.

Yeni örgütlenme ile öncelikli amaç; mimarlık meslek yasasının gerçekleşmesi ve bu vesile ile meslek pratiğinin evrensel boyutlara ulaştırılması olarak ifade edildi.

Ankara’da yapılan imza törenine katılan altı Serbest Mimarlar Dernekleri başkanları, Cumhuriyetin 100. Yılında bu yeni yapılanmanın Türkiye’ye, mesleğe yararlı olmasını dileyerek, SMDF’nin kuruluş amaçlarını ve gerekçelerini kamuoyuna ve meslek camiasına duyurmanın onurunu yaşadıklarını ifade etti.

Derneklerin yayınladığı Kamuoyu Duyurusu ise şöyle:

Türk Serbest Mimarlar Derneği, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Serbest Mimarlar Derneği, Bursa Serbest Mimarlar Derneği, Akdeniz Serbest Mimarlar Derneği, Muğla Serbest Mimarlar Derneği

Aynı amaçlar doğrultusunda kurulan Türk SMD, İstanbul SMD, İzmir SMD, Bursa SMD, Akdeniz SMD, Muğla SMD, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da toplanarak yeni bir yapılanma oluşturmak için mutabık kalmıştır. Bu güç birliği 1970’lerden bu yana süregelen çalışmaların sonucudur.

Serbest mimarlık hizmetlerinin ve mimarlık mesleğinin güçlendirilmesi gereği ve son depremlerde bir kez daha eksikliği görülen nitelikli yapı üretme amacına ulaşma hedefi ile SERBEST MİMARLAR DERNEKLERİ FEDERASYONU (SMDF) kurulması kararı alınmıştır.

Yeni örgütlenme ile öncelikli amaç; mimarlık meslek yasasının gerçekleşmesi ve bu vesile ile meslek pratiğinin evrensel boyutlara ulaştırılmasıdır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu yeni yapılanmanın ülkemize, mesleğimize yararlı olmasını diliyor, SMDF’nin kuruluş amaçlarını ve gerekçelerini kamuoyuna ve meslek camiasına duyurmanın onurunu yaşıyoruz.

Saygılarımızla

Dernekler, 13 Kasım 2023 tarihinde üyelerinin katılımıyla Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdi, yapılan kamuoyu duyurusu ile Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyonu kurulmasına karar verildiği ilan edildi. SMD’ler Çalıştayları, ilk günden beri yapı sektörünün öncü firmalarından Kalebodur desteği ile yapılıyor. Sektörel birlikteliğin önemini vurgulayan bu köklü iş birliğinin, yeni yapılanmanın getirdiği sinerji ile tüm taraflara güç katacağına, yeni ufuklar açacağına inanılıyor.