“PechaKucha İzmir vol.32” 29 Kasım’da Hangout PSM’de Gerçekleşecek!

PechaKucha İzmir vol.32 etkinliği, 29 Kasım’da Simge Günsan, Efeler Yolu – Özgür Özkaya, Saliha Yavuz, 12 Min – İlker Karagöz, Ceren Suntekin, İzQ – Tuba Kesen Umar, Canses Özel, Fullmoon – Ezgi Pehlivan Sümer ve OFİSvesaire’nin sunumları ile Hangout PSM’de gerçekleşecek. 


“PechaKucha İzmir vol.32”

Sunuş: Simge Günsan, Efeler Yolu – Özgür Özkaya, Saliha Yavuz, 12 Min – İlker Karagöz, Ceren Suntekin, İzQ – Tuba Kesen Umar, Canses Özel, Fullmoon – Ezgi Pehlivan Sümer, OFİSvesaire
Katılım: Bilet Gerekli (nobon.net ve Bubilet)
Tarih: 29 Kasım 2023 Çarşamba
Yer: Hangout PSM, Kazımdirik, Metro Durağı, Üniversite Cd., Bornova/İzmir


2003 yılında mimarlık ofisi Klein&Dytham tarafından yaratılan ve Japonca çene çalmak anlamına gelen Hangout PSM, yaratıcı insanların yaptıkları işleri birbirleriyle paylaştıkları bir etkinlik. Her sunucunun 20 saniyede otomatik olarak değişen 20 görselle sunum yaptığı formatı ile eğlenceli bir paylaşım ortamı yaratan etkinlik kısa sürede dünyaya yayıldı ve bugün 1.700’den fazla şehirde bağımsız olarak organize ediliyor.

İzmir, 31 etkinlik 235 sunucu 8.000’den fazla izleyici

İzmir’de ilk defa 2013 yılı Şubat ayında düzenlenen PechaKucha, Mimar Dr. Cenk Dereli’nin nobon Mimarlık ve Organizasyon markası tarafından kentte ilham veren işler yapan insanları meraklı İzmirlilerle buluşturmak amacıyla başladı. Bugüne kadar gerçekleşen 31 etkinlikte 28 farklı alanda “İlham Veren İşler İzmir’de Oluyor” dedirten 235 kişinin sunum yaptığı etkinlik toplamda 8.000’den fazla izleyici tarafından izlendi.

10’uncu yılda yeni kurgu

Bugüne kadar tamamen İzmir’e odaklanan etkinlik 2024 yılı itibariyle dönüşerek İzmir dışından da ilham veren işlerin paylaşıldığı bir içeriğe kavuşuyor. Bu dönüşüme kentin yaratıcılık ve kültür alanına katkı koyan İzmir Vakfı, İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi de etkinlik paydaşları olarak destek veriyor. Satın alınan İzmir için özel tasarlanmış her ürünle eğitimde fırsat eşitliğine katkı koyulmasını sağlayan Kentimiz İzmir Derneği’nin yürüttüğü İzmirShop projesi de etkinlik içerik destekçisi oluyor. Bu yeni süreçte bi_özet de medya destekçisi olarak yer alıyor.

2023 yılının son etkinliği tüm bu paydaşların bir araya geldiği ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor. Simge Günsan, Efeler Yolu – Özgür Özkaya, Saliha Yavuz, 12 Min – İlker Karagöz, Ceren Suntekin, İzQ – Tuba Kesen Umar, Canses Özel, Fullmoon – Ezgi Pehlivan Sümer, OFİSvesaire sunumlarının izleneceği akşamda dokuz farklı ilham veren hikaye paylaşılacak. Sunumlar oyunculuk ve performans için sahne yaratmak, kültür yolu girişimi ve efeler kültürü, küratörlük – sanatçı hakları ve galeristlik, ağ yaratma etkinlikleri ve topluluk geliştirme, temel hak ve özgürlükler ve illüstrasyonun bu temel değerlere katkısı, girişimcilik ve inovasyon merkezi yönetimi ve iş birlikleri modelleri, bir müzik festivali yaratmak, mimarlığı adaptif yeniden kullanmak üzerinden yeniden düşünmek gibi temalarda gerçekleşecek.

OFİSvesaire ve İzQ Binası

Bu etkinlikte sahnede olacak iki sunucu OFİSvesaire ve İzQ, projesi yakın zamanda gerçekleşen bir mimari proje yarışması ile belirlenen dönüşüm projesinin iki paydaşı. İzmir Pasaport’ta bulunan yapının güçlendirilerek yeniden işlevlendirilmesini konu alan yarışmada en yaratıcı ve uygulanabilir çözümleri üretmiş olan OFİSvesaire, yarışma sürecini hızlı ve nitelikli uygulama süreci ile taçlandırarak İzmir kent dokusuna yeni bir iyi yapının katılmasını sağladı. Açık ve özel ofis alanları, toplantı salonları, ortak alanlar ve Pasaport manzarası ile İzmir Körfezi’ne açılan büyük salonu ile İzQ binasını var eden süreçleri PechaKucha İzmir vol.32’ye katılanlar her yönüyle öğrenmiş olacaklar. İzleyiciler sunumların yanında çekilişle hediye kazanma, yeni insanlarla tanışma ve networking fırsatı da bulacak.

Sunucular için daha detaylı bilgiye PechaKucha İzmir’in Instagram hesabından, biletlere ise nobon.net ve Bubilet adreslerinden ulaşılabilir.