(Nilüfer Belediyesi)’nden “Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası” Sergisi

Fotoğraf: Necmi Sönmez

Nilüfer Belediyesi’nin Necmi Sönmez’in küratörlüğünde düzenlediği “Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası” adlı sergisi, 11 Kasım – 14 Ocak 2024 tarihleri arasında Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sanatseverlerle buluşuyor.


“Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası”
Sergi

Küratör: Necmi Sönmez
Tarih: 11 Kasım – 14 Ocak 2024
Yer: Nâzım Hikmet Kültürevi, Nilüfer / Bursa


2013 yılından beri her yılı bir yazara adayan Nilüfer Belediyesi, 2023’ü Tomris Uyar yılı ilan etti. Bu kapsamda düzenlenen “Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası” sergisi ise öyküleri ve çevirileriyle Çağdaş Türkiye Yazınında öne çıkan bir isimlerden biri olan Uyar’ın “üretim süreçlerine” yoğunlaşıyor.

1971 yılında yayınladığı “İpek ve Bakır” isimli kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Tomris Uyar, özgün çalışmalarıyla olduğu kadar çevirileri, yayınlanmasına katkıda bulunduğu dergilerle de edebiyatta öncü bir isim oldu. Uyar’ın nasıl ürettiği hakkında izleyicilere bilgi veren sergi, yazarın yazı masasını, çalışma ve yaşama mekânını özgün objeleri yeniden kurguluyor.

Birçok yazarın tersine kendisine ait bir çalışma odası olmayan, evinin salonuna yerleştirdiği yazı masasında çalışan, günlük yaşamını da, dostlarını da bu mekânda ağırlayan Uyar, birbiriyle yakın ilişki içinde olan bir kuşağın üyesi olduğu için dönemin önde gelen şairlerinin, ressamlarının, çevirmenlerinin yakın arkadaşlık ilişkileriyle örmüş oldukları bir ağın içindeydi. Serginin kavramsal çerçevesi, bu ağı görünür kılarken, Uyar’ın eserlerini yazdığı alandaki objeleri, yazı masasını, koltuklarını ve arkadaşlarının hediyeleriyle oluşturduğu resim koleksiyonunu bir araya getirerek onun yazma süreçlerinde etkin olan görsel imgeleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Uyar’ın günümüze dek korunmuş olan özel eşyalarına, koleksiyonuna eşlik eden sergide, yazarın el yazısı ve kitaplarının ilk baskıları da öne çıkıyor.