(Bayetav Sanat)’ta Büyük Menderes Havzası’nı Odağa Alan Sergi ve Panel!

Bayetav Sanat, 4 Kasım 2023 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında “Kendisinden doğup kendisine dönen” adlı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergi kapsamında, Mekanda Adalet Derneği (MAD) ve Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı (BAYETAV) iş birliğiyle gerçekleştirilen Büyük Menderes Havza Çalışması’nın saha gözlem ve izlenimlerinin paylaşılacağı “Dere Tepe Büyük Menderes” adlı panel gerçekleşecek.


“Kendisinden doğup kendisine dönen”
Sergi

Sanatçılar: Emirkan Cörüt, Ali Çetin Kelleci, Aslı Uludağ, MAD, BAYETAV
Küratörler: Nursaç Sargon, Özgür Demirci
Tarih: 4 Kasım 2023 – 25 Şubat 2024
Yer: Bayetav Sanat, Bornova / İzmir


Ekolojik farkındalığı ve bir arada yaşama yollarını çoğaltma hedefiyle çalışan kültür, sanat ve tasarım inisiyatifleri için bir karşılaşma alanı olarak tasarlanan Bayetav Sanat‘ta gerçekleşecek “Kendisinden doğup kendisine dönen” sergisi, Nursaç Sargon ve Özgür Demirci’nin küratörlüğünde düzenleniyor.

Mekanda Adalet Derneği (MAD) ve Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı’nın (BAYETAV) ortaklaşa düzenlediği sergi, Büyük Menderes Havza Çalışması’nın çıktılarının yanı sıra, süreci belgeleyen Emirkan Cörüt ve Ali Çetin Kelleci’nin fotoğrafları ile Aslı Uludağ’ın bölgeye dair yaptığı çalışmalardan üretilmiş mekânsal yerleştirmeden oluşuyor.


“Dere Tepe Büyük Menderes”
Panel

Panelistler: Arslan Civan, Hatice Kocalar, Metin Aydın
Moderatörler: Cemre Kara, Bülent Şık
Tarih: 4 Kasım, Cumartesi | Saat: 14.00 – 15.30
Yer: Bayetav Sanat, Bornova / İzmir
Katılım: Kayıt Gerekli


Sergi kapsamında, 4 Kasım Cumartesi günü 14.00 – 15.30 arası Bayetav Sanat‘ta, yapılan saha çalışmasından izlenimlerin paylaşılacağı “Dere Tepe Büyük Menderes” paneli gerçekleşecek. Panelde suyun yeryüzündeki hayata can veren, hayatın devamlılığını sağlayan bir fiziksel varlık olmaktan çıkması, kirlenmesi, tüketilmesi ile toplumsal hayatta gözlenen değişim arasındaki ilişkiler ele alınacak.

Panel, Büyük Menderes Havzası’ndaki madencilik ve enerji odaklı faaliyetlerin yol açtığı çevresel yıkımı, bu yıkımdan olumsuz etkilenen kesimleri, yıkımın faillerini ve yerel çevre mücadelelerini toplumsal hayatın esenliğini gözeten bir perspektiften görünür kılmayı amaçlıyor.

BAYETAV’dan Bülent Şık ve MAD’dan Cemre Kara’nın kolaylaştırıcılığında gerçekleşecek “Dere Tepe Büyük Menderes” panelinde; Ulubey Çevre ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği’den Arslan Civan, Avdan Platformu’ndan Hatice Kocalar ve Germencik Çevre ve Doğa Derneği’nden Dr. Metin Aydın konuşmacı olarak yer alacak.

Sergi ve paralel panel oturumları hakkında ayrıntılı bilgi ve güncel gelişmelerden haberdar olmak için Mekanda Adalet Derneği‘nin web sitesi incelenebilir, sosyal medya hesapları takip edilebilir.

BAYETAV: InstagramTwitterYouTubeFacebook
MAD: InstagramTwitterYouTubeFacebookLinkedin

Mekanda Adalet Derneği (MAD) ve Bayetav Sanat hakkında bi_özet‘in daha önceden hazırladığı haberleri incelemek için:

(MADakademi Buluşmaları)’nda Kiracı Hakları ve Sorunları Konuşuldu!

(beyond.istanbul)’un 11. Sayısı Çıktı: Mekânda Adalet ve Edebiyat

(beyond.istanbul)’un “Mekânda Adalet ve Deprem” Temalı Sayısı Çevrim İçi Erişime Açıldı!

(Mekanda Adalet Derneği), DAHA ADİL KENTLER için Çalışıyor…

(Mekanda Adalet Derneği)’nin Atölye Başvuruları BAŞLADI!

(MADakademi Buluşmaları)’nın 2022’deki İLK OTURUMU 31 Ocak’ta Çevrim İçi Gerçekleşiyor!

“Galata’nın İzleri” Semineri Murat Güvenç’in Sunuşuyla Gerçekleşiyor!

(Bayetav Sanat) “Yeryüzüne Övgü” Sergisi ile Kapılarını Açtı!