BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi” 8 -11 Kasım’da (İstanbul Fuar Merkezi)nde!

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB), TG Expo organizatörlüğünde düzenlediği “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi”, 8 – 11 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. 


“BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi”

Tarih: 8 -11 Kasım 2023
Yer: İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy, İstanbul


30’un üzerinde ülkeden ziyaretçi ağırlayacak “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi”; hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerini bir araya getirecek. “BETON 2023 Hazır Beton Kongresi” 8 – 10 Kasım 2023 tarihlerinde; “Beton 2023 Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı” ise 8 – 11 Kasım 2023 tarihlerinde Yeşilköy’de İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerinin bir araya geldiği, son teknolojilerin, yerli üretim projelerinin, sektöre yönelik son gelişmelerin ilk kez paylaşıldığı Fuar’da uluslararası anlaşmalar içinde B2B görüşmeler yer alacak. “Hazır Beton Kongresi” ise dünya çapında ve Türkiye’den alanında uzman akademisyenler konuşmacı olarak katılacak.

Hazır beton sektörü, 2022 yılı resmî verilerine göre 6 milyar doları aşan cirosu, 37 bini aşan istihdam hacmi ve yıllık 105 milyon metreküpü bulan üretimiyle Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü açısından önem arz ediyor. Şubat ayında gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depremler sonrası, hazır beton sektöründeki yeni teknolojilerin ve denetimlerin öne çıktığını söyleyen Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“THBB olarak ‘Her Güvenli Yapıda İmzamız Var sloganımızla 1988 yılından beri standartlara uygun ve sürdürülebilir hazır beton üretimini ülke genelinde yaygınlaştırmak ve sürekli geliştirmek için faaliyet gösteriyoruz. Kurulduğumuz yıllarda hazır beton Türkiye’de yaygın değildi ve birçok ilde ilkel yöntemlerle şantiyelerde elle dökülen beton kullanılmaktaydı. Otomasyon ile üretilen ve mühendislik ürünü olan hazır betonun zorunlu olması için büyük çaba sarf ettik. Bu konuda TSE standartlarının oluşmasına katkı sağladık. Güvenilir hazır betonun üretilmesi için inisiyatif alarak 1995 yılında Kalite Güvence Sistemini (KGS) kurduk. Tüm üyelerimizin bu sistem kapsamında denetlenmesini zorunlu tuttuk. 2001 yılında Türkiye genelinde uygulamaya başlayan Yapı Denetim Sistemi ile şantiyelerde hazır betonlardan numuneler alınarak ürün güvenliği sürekli kontrol edilmeye başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2018 yılında uygulamaya geçilen EBİS (Elektronik Beton İzleme Sistemi) ile beton numuneleri RFID etiketlerle dijital olarak izlenmeye başlandı. Sonuç olarak beton hem güvenilir hem de güvenilirliği çok sıkı şekilde denetlenen bir malzemedir.”

Her yıl en az 300 bin konut yeniden dönüştürülmeli.

Özellikle ticaretin, sanayinin ve önemli üst ve altyapıların olduğu büyükşehirlerde yaşanan büyük depremlerin ülke ekonomisine etkilerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Işık, Türkiye’de her yıl en az 300 bin konutun yeniden dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Kentsel dönüşümün hızını azaltan sorunların çözülmesi gerektiğini vurgulayan Işık; “Bu sorunların çözülmesi ile vatandaşların güvenli ve konforlu yaşam alanlarına kavuşması sağlanabilecektir. Bu nedenle, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı her yıl 300 bin konutu yenileyerek 20 yılda riskli 6,7 milyon konutun yenilenmesini hedefliyor. Konutların dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar aktif rol almalıdır,” şeklinde konuştu.

Depremden etkilenen bölgelerde milyar dolarla ifade edebileceğimiz bir yıkımın meydana geldiğini belirten Işık; “Hazır beton sektörü, geçen yıl 6 milyar doları aşan ciro, 37 bini aşan istihdam ve yıllık 105 milyon metreküp üretime ulaştı. Hazır beton sektörünün toplam kapasitesi 200 milyon metreküptür ve kapasitemiz deprem bölgemiz için gayet yeterlidir. Öncelikli olarak standartlara uygun, kaliteli beton ve çeliğin seçilmesi ve uygulamanın çok iyi yapılması gerekiyor,” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde toplam 15.708 metrekarelik alanda düzenlenecek; Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO), Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC), Ankara Sanayi Odası (ASO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Türkiye Deprem Vakfı (TDV), Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Yapı Denetim & Deprem Mühendisliği Derneği ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) tarafından desteklenen “BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi” 100’ün üzerinde katılımcısı ile 3.000’i uluslararası (Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan) olmak üzere toplamda 12.000’den fazla sektör profesyonelini ağırlayacak.