(Bilsart)’tan Yeni Sergi: “Kuartet”

Video üretimlerine odaklanan Bilsart, Begüm Yamanlar, Eda Sütunç, Leman Sevda Darıcıoğlu ve Hacer Kıroğlu’nun eserlerini tematik bir seçkide bir araya getiren “Kuartet” adlı sergisini, 31 Ekim – 25 Kasım 2023 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.


“Kuartet”
Sergi

Sanatçılar: Begüm Yamanlar, Eda Sütunç, Leman Sevda Darıcıoğlu, Hacer Kıroğlu
Tarih: 31 Ekim – 25 Kasım 2023
Yer: Bilsart, Beyoğlu / İstanbul 


Bir ay boyunca her hafta bir sanatçının eserinin sergileneceği “Kuartet” sergisi, insanın kendisi ve çevresiyle ilişkisini bedensel ifade ekseninde inceliyor. Bilsart’ın kurucusu Selman Bilal’in B3 koleksiyonundan seçilen dört eseri ilk kez bir araya getiriyor.

Etimolojik kökenini Latince “dört parçadan oluşan, dördüncü” anlamındaki quartus kelimesinden alan kuartet (quartette), 19. Yüzyıldan itibaren dört solo enstrüman veya sesten oluşan bir müzik grubunu tanımlamak için kullanılmaya başlandı. Müzikte çok sesli ve uyumlu bir birlikteliği işaret eden bu tanım, bir yandan insanın yaşam ve toplumla olan bağlarını farklı bakış açılarından incelemeye zemin hazırlarken diğer yandan aynı kelime kökünden türeyen kavşak kelimesine (carrefour) gönderme yaparak bu bağların birbiriyle kurduğu ilişkiyi karşılaştırmalı bir biçimde tartışmaya açıyor.

Kimlik ve beden üzerinden şekillenen “Kuartet”, dört sanatçının farklı zamanlarda ve farklı motivasyonlarla ürettiği videoları, her defasında birine odaklanarak sergi mekânına taşıyor. İnsana dair bu temel kavramların, disiplinlerarası üretimlere sahip dört sanatçı olan Begüm Yamanlar, Eda Sütunç, Leman Sevda Darıcıoğlu ve Hacer Kıroğlu’nun pratiklerindeki yansımalarını, zamanın ruhuna kuşkuyla yaklaşan bir kurguyla buluşturan sergi bir aradalığın olasılıkları üzerine yeni okumaların kapılarını aralıyor.

Sergi Takvimi

31 Ekim – 4 Kasım |  Begüm Yamanlar, “Tahribat” (2016)
7 Kasım – 11 Kasım | Eda Sütunç, “Acımadı ki” (2020)
14 Kasım – 18 Kasım | Leman Sevda Darıcıoğlu, “Eksiğiyle Tamam” (2019)
21 Kasım- 25 Kasım | Hacer Kıroğlu, “İsimsiz” (2009)