“Yeninin Eskizi [Eskizin Yenisi]” Öğrenci Yarışması Başvuruları Bekliyor!

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Cumhuriyetin yüzüncü yılında, “Yeninin Eskizi [Eskizin Yenisi]” adlı öğrenci yarışmasını düzenliyor. 


“Yeninin Eskizi [Eskizin Yenisi]”
Öğrenci Eskiz Yarışması

Yarışmanın İlanı: 23 Ekim 2023 Pazartesi
Son Soru Tarihi: 23 Kasım 2023 Perşembe
Soru-Cevapların Yayınlanması: 27 Kasım 2023 Pazartesi
Son Katılım Tarihi: 20 Aralık 2023 Çarşamba
Kargo ile Teslim Alım için Son Tarih: 22 Aralık 2023 Cuma
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 23-24 Aralık 2023
Sonuç Bildirimi: 27 Aralık 2023 Çarşamba
Sergi Açılışı, Ödül Töreni ve Kolokyum: 8-12 Ocak 2024 haftası*


Ödül sponsoru RON | Republic of Narcist ve iletişim sponsoru XXI birlikteliğinde yarışma, Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak ve Cumhuriyetin geçmişten günümüze ürettiği tüm değerleri yeniden hatırlamak tüm üniversitelerdeki mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı öğrencilerine açık ve tek kademeli olarak gerçekleşecek.

Yarışmanın Tanıtım Metninden:

Hızın, hızlı olmanın her şey olduğu günümüz teknoloji çağında tasarım yapmak -tasarlamak, birtakım arayüzlerde tanımlanan belirli komutların katılığında gerçekleşir olmuştur. Arayüzlerin sağladığı bu sözde kolaylık ya da pratiklik, sadece bir yüzeye ve bir kaleme ihtiyaç duyan bu bağlamda da oldukça demokratik bir medya olan eskizin ve eskiz yapma eyleminin sahip olduğu deneyselliğin günden güne azalmasına / neredeyse yok olmasına neden olmuştur. Oysaki yaşadığımız dijital çağda bile eskiz, tasarımın köşe taşı olarak yerini korumalı, bilinçli ve yaratıcı eylemdeki düşünme şekli ve süreci olarak da varlığını devam ettirebilmelidir. Bu yarışma, dönüşümün yaşandığı günümüzde kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan eskiz yapma eyleminin ve bu bağlamda da eskizin deneyselliğini bu “eşikteki durumunu tartışmayı” ve eskiz adına “yeniye doğru bir kapı açmayı” amaçlıyor. 

Ayrıntılı bilgi: gazimimarliketkinlikler.gazi.edu.tr/


*Kolokyum ve sergi açılış günü daha sonra belirtilecektir.