Muzaffer Evci’nin “Sahnedeki Tutku”su (Salt Beyoğlu)nda!

Sait Sökmen’in koreografisini yaptığı Çark (1968) balesinden bir kare.

Yapımcı ve yönetmen Muzaffer Evci’nin altı bölümlük belgesel filmi “Sahnedeki Tutku”, Salt’ın “Cumhuriyet’in 100. Yılı” programları kapsamında 25 ve 28 Ekim tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da görülebilecek.


Cumhuriyet’in 100. Yılı: “Sahnedeki Tutku”
Gösterim ve Konuşma

Tarih: 25, 28 Ekim 2023
Yer: Salt Beyoğlu, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Salt, Cumhuriyet’in 100. yılında, 20. yüzyıl Türkiye’sinin ekonomik, toplumsal ve kültürel dönüşümlerini çok yönlü okumalarla ele alan bir dizi program gerçekleştiriyor.

Farklı alanlardan akademisyen ve araştırmacıların katkılarıyla hazırlanan program kapsamında 25 ve 28 Ekim tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek gösterim, Türkiye’de sahne sanatlarının gelişimini odağına alıyor. 25 Ekim Çarşamba günü saat 16.00’da, altı bölümlük “Sahnedeki Tutku” (2001) belgeselinin gösterimiyle başlayacak program, saat 19.00’da yapımcı ve yönetmen koltuğundaki Muzaffer Evci’nin konuşmasıyla devam edecek. Belgesel, 28 Ekim Cumartesi günü 15.00 – 17.30 saatlerinde yeniden Açık Sinema’da izleyiciyle buluşacak.

Duygu Aykal’ın koreografisini yaptığı Çoğul (1973) balesinden bir kare.

“Sahnedeki Tutku”, sanatçı, yönetmen ve araştırmacılar ile yapılan görüşmeler ışığında Türkiye’de opera, bale ve modern dansın seyrini ele alıyor. Çeşitli arşiv malzemeleri üzerinden anlatısını kuran belgesel, Metin And ve Sait Sökmen gibi koreografların üretimlerine de yer vererek sahne önünden sahne arkasına yapıtların seyirciyle buluşma sürecini aktarıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz programlar hakkında ayrıntılı bilgi için saltonline.org adresi ziyaret edilebilir.