“Portiko Okumaları ve Performansları” Yazar Rebekka Endler ile Devam Ediyor!

Yapı Kredi Galeri’nin bu yaz İstiklal Caddesi’ne açılan ve portiko olarak adlandırılan bina girişinde başlattığı kamusal program “Portiko Okumaları ve Performansları”, 18 Ekim Çarşamba günü saat 18.00’de yazar Rebekka Endler’i ağırlayacak.


“Portiko Okumaları ve Performansları”
Kamusal Program

Söyleşi: Hazal Sipahi, Rebekka Endler
Küratörler: Burcu Çimen, Didem Yazıcı, Fisun Yalçınkaya
Okuma ve Söyleşi Dili: Türkçe ve İngilizce
Tarih: 4 Ekim 2023 Çarşamba | Saat: 18.00
Yer: Portiko, Yapı Kredi Galeri, İstiklal Cad., No: 161, Beyoğlu İstanbul


“Portiko Okumaları ve Performansları”nda performans sanatçıları özellikle mimari ve kamusal alanla ilişkilenen çalışmalarıyla Portiko’ya davet edilirken, okuma programında sanatçı, yazar, şair, editör, araştırmacı ve kültür çalışanlarının kendi yazdıkları ya da onlara ilham veren metinler yer alıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1945’ten bu yana devam eden yayıncılık geleneğiyle ilişkilenen okuma programı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapların, cogito, kitap-lık ve Sanat Dünyamız dergilerinin içeriklerinin de yer aldığı çok disiplinli bir yol izliyor. İstanbul’un çokdilli bir şehir olduğu göz önünde bulundurularak hazırlanan Portiko’da şehrin eski ya da yeni sakinlerinin izleyici olarak konuk edilmesi hedefleniyor. Portiko, Yapı Kredi Müze, Galeri, YKY Beyoğlu Kitabevi ziyaretçilerini ve caddenin kalabalığı arasındaki insanları gündelik koşuşturmaya kısa bir ara vermeye davet ediyor. Günde yüz binlerce kişinin geçtiği İstiklal Caddesi’nin hareketliliği ve öngörülemez dinamiği arasında sanata ve düşünceye daha çok alan açmaya çağıran bu program, bina mimarisi ve kamusal alanla ilişkiyi temel alıyor. Galeri ve müze dışındaki mekânları kullanan program, beden ve performans üzerinden farklı ses, dil ve düşünceleri bir araya getiriyor. Yapı Kredi Galeri ekibi tarafından hazırlanan program Tarabya Kültür Akademisi’nin işbirliği ile Almanya’dan İstanbul’a misafir sanatçı programıyla gelen kültür çalışanlarını da ağırlayacak.

Rebekka Endler – Eşyaların Patriyarkası

Rebekka Endler, Fotoğraf: Frederike Wetzels

Tarabya Kültür Akademisi’nin iş birliği ile gerçekleşen Portiko Okumaları, yazar Rebekka Endler’in Eşyaların Patriyarkası adlı kitabından okumalarla devam ediyor. Gazeteci ve sunucu Hazal Sipahi, kitaptan seçtiği kısımları okuyacak, ardından Rebekka Endler ile bir söyleşi gerçekleştirecek.

Endler kitabında günümüz dünyasındaki eşya tasarımlarını, erkek egemen yapının etkisine dikkat çekerek inceliyor. Okuru, hem kişisel olarak kullanılan kıyafetlerde ve objelerde hem de kamusal alana yayılan ulaşım araçlarında, mimaride ve tıbbi düzenlemelerdeki patriyarkal tasarımın etkisine dair “uyanık” olmaya davet ediyor.

 

 

 


Rebekka Endler
1984 yılında dünyaya gelen Rebekka Endler, Köln’de bağımsız gazeteci ve yazar olarak çalışıyor. İlgi alanları olan kültür, sanat, toplum ve siyaset konularında Deutschlandradio için radyo ve podcast yayınları, SZ Magazin için röportajlar hazırlıyor.

Hazal Sipahi
Gazeteci, sunucu ve podcast yapımcısı Hazal Sipahi T24’te “Yayınlanması Kaydıyla” podcast’ini ve “Ayrık Otu” video röportaj programını, Podbee Media’da “Mental Klitoris” podcast’ini sunmaya devam ediyor. Hazal Sipahi aynı zamanda Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin başkanı ve Gerçek Eşitlik Nerede Derneği’nin yönetim kurulu üyesidir.