“Kendi Gölgesinde” Sergisi 19 Ekim’den İtibaren (Arter)de!

Mona Hatoum, Kapan, 2012, Yumuşak çelik, cam Arter Koleksiyonu, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Kendi Gölgesinde” adlı grup sergisi, 19 Ekim’den itibaren Arter’de sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer’in üstlendiği sergi, ziyaretçileri yapıtların birbirleriyle ve mekânla kurdukları etkileşim ve yakınlıklardan doğan ara bölgelerin keşfine ve zihinde uyandırdıkları izlerin peşinden gitmeye davet ediyor. 


“Kendi Gölgesinde”
Sergi

Sanatçılar: Hüseyin Bahri Alptekin, Mirosław Bałka, Pedro Barateiro, Michał Budny, Hera Büyüktaşçıyan, Jae-Eun Choi, Cevdet Erek, Terry Fox, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Mona Hatoum, Rolf Julius, Nadia Kaabi-Linke, Šejla Kamerić, Borga Kantürk, Mohammed Kazem, Inge Mahn, Ferhat Özgür, Seza Paker, Pinaree Sanpitak, Chiharu Shiota, Yaşam Şaşmazer, Hema Upadhyay, Nika Zupančič
Küratörler: Emre Baykal, Gizem Uslu Tümer
Açılış:
19 Ekim 2023 – 7 Nisan 2024
Yer: Arter, Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul


“Kendi Gölgesinde” başlıklı koleksiyon sergisi iç ve dış, kamusal ve mahrem, varlık ve yokluk, hafıza ve unutma, boşluk ve beden gibi tematik ikilikler etrafında kurgulanırken, bunlar arasındaki ilişkilerden doğan ara bölgeleri araştırıyor. 25 sanatçının yapıtlarına yer veren sergi, Arter’in giriş ve -1. kat galerilerini kapsayacak şekilde birbirini tamamlayan iki bölümden oluşuyor.

Ferhat Özgür, Bırak Güneş İçeri Girsin, 2012, Fotoğraf Arter Koleksiyonu. Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Kendi Gölgesinde” sergisinde bir araya getirilen yapıtlar, serginin isminde de atıfta bulunulan görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi nitelikleriyle, ziyaretçileri zihinlerinde uyanan izlerin peşinden gitmeye, gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir sergi deneyimine ortak olmaya davet ediyor.

Çoğu kez sıradan veya gündelik malzemeler, nesneler ve durumlardan yola çıkıp bunları sıra dışı ve beklenmedik müdahalelerle dönüştüren; karartma, eksiltme, tekrarlama, yer değiştirme gibi yöntemlerle işleyen; gölgeyi ışığa, meçhulü maluma, ayrıntıyı bütüne yeğleyen yapıtlar, mekânda kurdukları etkileşim ve yakınlıklar yoluyla yeni anlam arayışları için puslu bir görüş alanı açıyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Hüseyin Bahri Alptekin, Mirosław Bałka, Pedro Barateiro, Michał Budny, Hera Büyüktaşçıyan, Jae-Eun Choi, Cevdet Erek, Terry Fox, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Mona Hatoum, Rolf Julius, Nadia Kaabi-Linke, Šejla Kamerić, Borga Kantürk, Mohammed Kazem, Inge Mahn, Ferhat Özgür, Seza Paker, Pinaree Sanpitak, Chiharu Shiota, Yaşam Şaşmazer, Hema Upadhyay ve Nika Zupančič.

Yapı Kredi’nin desteğiyle gerçekleşen “Kendi Gölgesinde” sergisi, 19 Ekim 2023 tarihinden itibaren Arter’in giriş ve -1. kat galerilerinde ücretsiz olarak görülebilir. Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı – Pazar günleri 11.00 – 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.