(M artı D Mimarlık) İmzalı “M+D=35: 1987-2022 PROJELER” b. kitap’tan Çıktı!

Metin Kılıç ve Dürrin Süer yönetimindeki M artı D Mimarlık ofisinin üretimlerini belgeleyen “M+D=35: 1987-2022 PROJELER” kitabı, Binat Mimarlık Medya Grubu bünyesindeki b. kitap’tan çıktı.


“M+D=35: 1987-2022 PROJELER”
Kitap

Yazarlar: Metin Kılıç, Dürrin Süer
Katkı Sağlayanlar: Erdem Erten, Celal Abdi Güzer, Suha Özkan
Editör: Deniz Güner
Kitap Tasarım ve Uygulama: Umut Altıntaş
Yayıncı: b. kitap
Basım Tarihi: Eylül 2023, 1. Baskı
Dil: Türkçe, İngilizce
Sayfa Sayısı: 864
Boyut: 18×25 ve 17×24 cm


Mimarın işlerinin sürecini ve deneyimini aktarması, derdini anlama ve anlatmasının yanı sıra kültürel süreklilik ve bellek oluşturma, katkı koyma çabasıdır. Bu motivasyonla Metin Kılıç ve Dürrin Süer’in birlikte üretimlerini belge olarak geleceğe bırakmak için bir kitap hazırlandı:

35 yıl boyunca giriştiğimiz deneyleri, çıkardığımız dersleri ve edindiğimiz alışkanlıkları görünür kılacak, M+D Mimarlık’ın ve bizlerin hayatında etkisi olduğunu düşündüğümüz bir seçki hazırladık. Kitap formatına uygun olarak bu 35 projenin çizimlerini yeniden yaptık; derdimizi ve süreçte yaşananları yeniden yazdık. Öte taraftan, hem Metin Kılıç ve Dürrin Süer olarak, hem de M+D Mimarlık olarak farkına varamadığımız özelliklerimizi, özgül yanlarımızı ve benzerliklerimizi diğerlerinin gözünden görebilmek amacıyla dışarıdan bakışlara ve seslere de kitapta yer vermeyi istedik.”

1987’den 2022’ye birlikte geçirilen 35 yılın belgesi olan kitabın editörlüğünü Deniz Güner üstleniyor; Erdem Erten, Celal Abdi Güzer, Suha Özkan gibi alanında öne çıkan isimlerin yazılarına da yer veriliyor. Metinler, Türkçe ve İngilizce olarak çift dilde okuyucuyla buluşurken kitabın grafik dili ve tasarımı ise Umut Altıntaş imzası taşıyor.

Ayrıntılı bilgi: www.shopier.com