(Ara Güler Müzesi)’nin Yeni Sergisi: “Renkli Anadolu”

Ara Güler, Doğubeyazıt, Ağrı, 1965

Ara Güler’in uzun yıllar boyunca Anadolu’ya yaptığı gezilerden derlenen ve renkli fotoğraflarına yer verilen “Renkli Anadolu” sergisi, 6 Ekim’den itibaren Ara Güler Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.


“Renkli Anadolu”
Sergi

Tarih: 6 Ekim – 2023- 7 Nisan 2024
Yer: Ara Güler Müzesi, Yapı Kredi bomontiada, Şişli / İstanbul


Ara Güler, Anamur, Mersin, 1982

“Renkli Anadolu” sergisi, bu coğrafyanın ve üzerinde var olmuş kültürlerin bolluğunu ve zenginliğini de yansıtırken, Ara Güler’in yaşadığı topraklara ve insanına olan bağlılığına dair pek çok ipucu veriyor.

Renkli fotoğrafçılığın dünyada talep görmeye başladığı dönemlerde bu değişime ayak uyduran Ara Güler‘in, sergide yer alan ve bazıları ilk defa görülecek 89 adet fotoğrafı 1957 ve 2003 yılları arasına yayılıyor. Bu denli geniş bir zaman aralığı, Ara Güler’in fotoğraflarının ve sanatının zamansızlığına işaret ediyor. Renk, sergide Anadolu’nun dört bir yanını birbirine bağlayan başlıca unsur olarak göze çarpıyor.

Ara Güler, Bodrum Muğla, 1972

Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi “Renkli Anadolu”, 6 Ekim’den itibaren pazartesi günleri hariç salı – cumartesi 10.00 – 18.00, pazar 12.00 – 18.00 saatlerinde Yapı Kredi bomontiada’da ziyaret edilebilir. Ara Güler Müzesi Yayınları tarafından sergi ile eş zamanlı hazırlanan ve aynı ismi taşıyan “Renkli Anadolu” kitabı, bomontiada ve Galataport İstanbul’daki Ara Güler Müzesi dükkanlarından temin edilebilir.