“Mahsul Buluşmaları”nın Beşinci Konuğu Seçil Binboğa!

Çukurova’daki endüstriyel tarım pratiklerinin çevresel, kültürel ve toplumsal mahsullerine odaklanan “Mahsul Buluşmaları” devam ediyor. 1 Ekim Pazar akşamı saat 19.30’da gerçekleşecek olan buluşmaların beşincisine Dr. Seçil Binboğa konuk olacak.


“Mahsul Buluşmaları”
Deneysel doğa: Peyzaj, İmaj ve Şekerkamışı Üzerine Çevresel Bir Anlatı
Sunum & Söyleşi

Konuk: Seçil Binboğa
Tarih: 01 Ekim 2023 | Saat: 19.30
Mecra: Zoom


“Mahsul Buluşmaları”*, Çukurova’yı ve ilişkili konu ve coğrafyaları farklı perspektiflerden mercek altına alan uzmanların çalışmalarına alan açıyor. Proje kapsamında düzenlenen “Mahsul Buluşmaları”nın beşinci etkinliğinde Minnesota Üniversitesinden Dr. Seçil Binboğa, “Deneysel doğa: Peyzaj, İmaj ve Şekerkamışı Üzerine Çevresel Bir Anlatı” adlı sunumunu gerçekleştirecek.

Dr. Seçil Binboğa‘nın aktarımıyla etkinlik şöyle açıklanıyor:

“Türkiye Cumhuriyeti İktisat Vekâleti zirai eğitim çalışmalarında kullanılmak üzere 1930 yılında Mısır’dan ‘POJ 105’ kodlu şekerkamışı tohumları ithal etti. Tohumlar Adana Ziraat Mektebi’nin deneme tarlalarında bir yıl boyunca tecrübe edildi. Bu deneyden geriye Çukurova peyzajında yalnızca yeni bir şekerkamışı türü değil, yeni bir doğa imajı da kaldı. O imajın 1930’lardan 1950’lere uzanan macerasının izini arşiv belgeleri aracılığıyla süren bu konuşma, küresel ölçekte şekillenen deneysel doğanın Akdeniz havzasındaki yansımalarına bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.”

Daha fazla bilgiye ve projenin diğer faaliyetlerine dair içeriklere mahsul.info adresinden veya Mahsul Projesi instagram sayfası üzerinden ulaşılabilir.


*Mahsul, bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmektedir.