(QUA Granite) Ömer Pekin’in “QUA Pavilion” Eseriyle Contemporary İstanbul’da!

Ömer Pekin, Qua Pavilion

Contemporary İstanbul, “QUA Pavilion”un tasarımcısı Ömer Pekin’in taş anıtlardan ilham alarak oluşturduğu eserine, 28 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında Tersane İstanbul’da ev sahipliği yapıyor.

QUA Granite, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Contemporary İstanbul’un partneri olarak çağdaş sanatı desteklemeye devam ediyor. Qua Granite’in, kaynağını doğadan alan sanat ve tasarımı bütünleştirme hedefi, Contemporary İstanbul’da sergilenen Ömer Pekin eseriyle hayat bulurken aynı zamanda eserde kullanılan doğal taş malzemesi, şirketin üretim yolculuğunu da yansıtıyor. 30 metrekarelik alanda, 10 katlı bir binanın dış cephe kaplamasında kullanılacak kadar ürün kullanılan eserin, 2800 adet parçası da geri dönüşüm için ayrılmış materyallerden oluşuyor.

Özel sektör ile sanatçı arasındaki iş birliği potansiyelinin altını çizen ve bu tür ortaklıkların kamusal alanları şekillendirmedeki dönüştürücü gücüne dikkat çeken Pekin’in eseri, sanatın varlığının mekânın içinde mi yoksa sanatın bizzat kendi içinde mi doğduğu sorusunu düşünmeye davet ediyor.

Qua Mimari Pavilyon’un tasarımcısı Mimar Ömer Pekin, QUA Granite ile Contemporary İstanbul kapsamında gerçekleşen iş birliği hakkında şunları söyledi:

“QUA Granite ile Contemporary İstanbul kapsamında gerçekleşen iş birliğimiz, mimari ve sanat alanlarında süregelen pratiğim için ortak bir alan açtı. Kamusal alanda sunulan büyük ölçekli bu proje, malzemeyi strüktüre dahil ettiği renkle birlikte ele alışı ve yapının genel kurgusu itibarıyla ilham verici bir süreç oldu. Qua Granite’in üretim yolculuğuyla iletişim içinde şekillenen Qua Pavilion, üretim esnasında kullanım dışı kalan ıskarta malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan bir mekân aslında. Qua Granite’in mimari ve sürdürülebilirlik diyaloğuyla ilgili yaklaşımının bir parçası olmaktan ve bu çerçevede yaratıcı sektörlerin geleceğini yeniden düşünme fırsatı bulmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan QUA Granite Pazarlama Müdürü Hande Sarpkaya ise “QUA Granite olarak sürdürülebilirliği kendimize misyon ediniyor ve bu doğrultuda birçok çalışma yapıyoruz. Ülkemizin geleceğine yatırım yapma hedefimizle, bu yıl da sürdürülebilirlik yönümüzü vurgulayan bir çalışmanın daha altına imzamızı atıyoruz. Geri dönüşüm için ayrılan taşlarımız, sanatçı Pekin’in yaratıcı fikirleriyle yeniden şekillenip, tüm üretim süreçlerimizdeki sürdürülebilir çevre dostu anlayışımızı sanatsal bağlamda karşımıza çıkarıyor. Contemporary Istanbul gibi uluslararası bir sanat fuarında bu eserle yer almak, bizim için sanatın ve kültürün önemini vurgulamak açısından büyük bir fırsat,” dedi.

Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonunda aynı zamanda 29 Eylül Cuma günü saat 13.30 – 14.30 arasında CIF Dialogues kapsamında düzenlenecek “Kamusal Alanların Sanatla Buluşması” konulu söyleşide, QUA Mimari Pavilyon‘un tasarımcısı Mimar Ömer Pekin, QUA Granite Pazarlama Müdürü Hande Sarpkaya ve Contemporary İstanbul Direktörü Aslı Ünal, Dr. Feride Çelik moderatörlüğünde sanatın kamusal alanda şehirleri, sokakları ve toplumu nasıl şekillendirdiğine dikkat çekilecek.