(Macar Kültür Merkezi)’nde Yeni Sergi: “Petőfi İlk Kez İstanbul’da”

Ressam Haydar Özay’ın Macaristan’ın ulusal şairi Sándor Petőfi’ye adadığı “Petőfi İlk Kez İstanbul’da” adlı sergi, 15 Kasım’a kadar Macar Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 


“Petőfi İlk Kez İstanbul’da”
Sergi

Sanatçı: Haydar Özay
Tarih:
21 Eylül – 15 Kasım 2023
Yer: Macar Kültür Merkezi, Kağıthane / İstanbul


Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi, 1848 – 49 Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı’nın önemli liderlerinden, Macarların ulusal şairi Sándor Petőfi’nin 200. doğum yıl dönümünü 2023 yılı boyunca bir dizi etkinlikle kutlamaya devam ediyor. Bu etkinliklerin bir diğer ayağı, ressam Haydar Özay’ın şairin şiirlerinden ve hayat hikayesinden esinlenerek hazırladığı, 32 tablodan oluşan resim sergisi oluyor.

Haydar Özay, Sandor Petöfi 1849, İstanbul, 2023

Daha önce Aşık Veysel, Nazım Hikmet gibi isimler üzerine çalışan Ressam Haydar Özay, serginin çıkış noktasını şu cümlelerle ifade ediyor:

“30 yıldır hep hatırladığım, ilk okuduğum andan itibaren asla unutmadığım Petőfi’nin olağanüstü şiirleri ve destansı hayatı, bu resimler için bana esin verdi. Edebiyat ve tarih ressamlığın bir arada olduğu bu sergi daha mütevazi bir başlangıçla adım atıyor, yola çıkıyor.”