“Star Wars” Sergisi (İstanbul Sinema Müzesi)nde!

Sinema tarihinin en çok izlenen serileri arasında olan Star Wars hakkında hayranları tarafından tasarlanan konstrüksiyonlar ve objeleri içeren “Galaksinin Fanları Sergisi”, İstanbul Sinema Müzesi’ne konuk oluyor. 40 yıl boyunca bir araya getirilen 600’den fazla parçadan oluşan hayran koleksiyonu, 1 Ekim’den itibaren Star Wars evrenini sergiye taşıyor. 


“Galaksinin Fanları Sergisi”
Sergi

Tarih: 1 Ekim 2023 – 1 Şubat 2024
Yer: İstanbul Sinema Müzesi, Beyoğlu / İstanbul


İlk serisi 1977 yılında yayınlanan Star Wars yapımları ile paralel olarak ilerleyen “Galaksinin Fanları Sergisi”, 40 yıl boyunca hayranları tarafından tasarlanan konstrüksiyonlar ve objeleri içeriyor. Dünyanın en çok hasılatlı film serisi olarak tarihe geçen 12 yapımı konu alan sergi, 600’den fazla parçayı Star Wars evreninin içine çeken çok yönlü anlatımı ile ortaya koyuyor. Orijinal ürünlerin yanı sıra yüzlerce farklı koleksiyon parçası, gerçek boyutlu figür, kask, ışın kılıcı, imzalı maske, sanal gerçeklik deneyimi sunan alanlar, set dekorlarıyla hazırlanan mekânlar ve çok daha fazlası sergilenmeye hazırlanıyor.

George Lucas tarafından yaratılan ve yıllar içerisinde bir kültür fenomenine dönüşen Star Wars serisi, hikâyesiyle hayal gücünü ve jenerasyonları etkilemeye devam ediyor. Temel insan değerlerini merkezine alan epik anlatısıyla popüler kültürde bir yer edinerek nesilden nesle büyüyen hayran kitlesinin bağlarını birleştiren sergi, fanlarının gözünden Star Wars dünyasına yakından tanıklık ediyor.

İstanbul Sinema Müzesi’nin, geçici sergi salonunda konumlanacak sergide; 50’den fazla heykel, 120 figür, 30 gerçek ölçekli zırh ve giysi, filmde bulunan uzay gemisi savaşı, 25 adet modellenmiş ve elle boyanmış gerçek boyutta büst ve devasa yaratık figürleri ile dioramalar, miğferler, oyuncular tarafından imzalı film maskeleri, posterler ve her biri bir sanat eseri olan birçok parça sergilenecek. Odağına hayranlarını alan Avrupa’nın en seçkin Star Wars koleksiyonu, Türkiye’den özel olarak seçilen koleksiyon parçalarına da ev sahipliği yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle kapılarını açacak sergi süresince Star Wars yapımlarının gösterimleri, film okumaları ve belgesel gösterimleri gibi birçok farklı etkinlik sinemaseverlerle buluşacak.