Ankara’da Gerçekleşecek “2. Avrupa Miras Günleri” için Kayıtlar 9 Eylül’de Açılıyor!

Avrupa Miras Günleri’nin 40.’sı çerçevesinde ve Türkiye Cumhuriyeti ile başkent Ankara’nın yüzüncü yıl kutlamaları bağlamında, Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı (EUNIC), Avrupa Miras Günleri’nin ikincisini 16 ve 17 Eylül 2023’te Ankara’da düzenliyor.


“2. Avrupa Miras Günleri”

Katılım: Ücretsiz, Kayıt Zorunlu
Başvuru Tarihi:
9 Eylül 2023 | Saat: 10.00
Tarih:
16-17 Eylül 2023
Yer:
Ankara


“Ankara sevdalısı olacaksınız !” sloganıyla düzenlenen etkinlik, yedi Avrupa büyükelçiliğinin kapılarının rehberli turlar ile Ankaralılara açılması ile başlayarak bir dizi yeni ve ücretsiz etkinlikle başkentin zengin tarihini, mimarisini ve sanatsal mirasını kutluyor.

İki gün boyunca büyükelçilik, müze, vakıf ve dernekler dahil 28 kurum rehberli turlar, sergiler, konserler ve şehir turları düzenleyerek Ankara’nın tarihini keşfetmek üzere katılımcılara kapılarını açıyor.

EUNIC tarafından düzenlenen ve Institut français Türkiye – Ankara tarafından koordinasyonu yapılan etkinlik, Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Almanya, Belçika, Fransa, Macaristan, Hollanda, Polonya, İsviçre büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği delegasyonunun katılımıyla; Anadolu Medeniyetleri, Erimtan, Cin Ali, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi; Olgunlaşma Enstitüsü; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdürlüğü, Çankaya Belediyesi; Saint Thérèse Kilisesi; İnönü Vakfı, Sevda Cenap And Vakfı, Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM); Ankara Mimarlar Odası; Dou Print Studio; Ankara Aks, Lavarla, Urban Sketchers Ankara ve Anadolu Müzik Kültürleri Derneği iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenecek olan etkinliklere kayıtlar 9 Eylül saat 10.00‘dan itibaren başvuru sırasına göre yapılacak. Program ve etkinlik kayıt bilgilerine (etkinlikler ücretsiz, önceden kayıt olmak zorunludur) Institut français Türkiye web sitesinden ve Instagram hesabından ulaşılabilir.


Avrupa Miras Günleri
1985 yılında Avrupa Konseyi tarafından başlatılan ve 1999 yılında Avrupa Birliği’nin katıldığı bu etkinlik, Türkiye’nin 1954 yılından bu yana taraf olduğu Avrupa Kültür Sözleşmesi’ne üye 50’den fazla ülkede düzenleniyor.

Her yıl Eylül ayında bir hafta sonunda düzenlenen Avrupa Miras Günleri, miras açısından dikkate değer alanların ve anıtların halka açılmasına olanak tanır. Ortak bir kültürel miras hakkında bilgi edinme ve bu mirasın şimdiki ve gelecek nesiller için korunması ve geliştirilmesi için harekete geçme fırsatıdır.

EUNIC Ankara kümesinin girişimiyle, Avrupa Miras Günlerinin ilki Eylül 2022’de dört Avrupa büyükelçiliğinin (Belçika, Fransa, Polonya, İsviçre) kapılarının istisnai bir şekilde halka açılmasıyla Ankara’da gerçekleşti.

Bu ikinci edisyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılı bağlamında düzenleniyor ve daha fazla sayıda Avrupa büyükelçiliğinin ötesinde, tarihi, mimari ve sanatsal alanlardan, kentin mirası ve/veya korunması ve topluma aktarılmasında büyük rol oynayan birçok Türk kurum, müze, vakıf ve derneği bir araya getiriyor.

EUNIC
Dünyanın dört bir yanındaki Avrupa ulusal kültür enstitülerinden oluşan bir ağ olan EUNIC’in Avrupa Birliği ve ilişkili ülkelerden 39 üyesi vardır ve dünya çapında 107 ülkede 139 küme aracılığıyla mevcuttur.

Türkiye’de EUNIC’in Ankara ve İstanbul’da 2012’de oluşturulan iki kümesi vardır.

Birkaç yıl boyunca Institut français Türkiye tarafından yönetilen Ankara’daki EUNIC kümesi, 13 tam ve ilgili üyesi ile (Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İspanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İsviçre, Avrupa Birliği), Türkiye ve Avrupa arasındaki kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bunun için EUNIC, güncel müzik festivali Sound of Europe (22, 23 ve 24 Eylül 2023’te Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşecek) veya Avrupa Miras Günleri Ankara gibi özgün kültürel etkinlikler düzenler.