[Proje]: Hospitaprime Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Proje Adı: HOSPITAPRIME AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
İSTANBUL, 2022
İç Mimari: İPEK BAYCAN ARCHITECTS
İşveren: HOSPITAPRIME AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
Fotoğrafçı: ALTKAT MİMARİ FOTOĞRAFÇILIK

İstanbul, Kağıthane’de bulunan Hospitaprime Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nin iç mimarisi İpek Baycan Architects tarafından tasarlandı. 2022 yılında tamamlanan poliklinik projesinin detaylarını tasarım ofisi şöyle anlatıyor:

Hospitaprime Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, doksan metrekare içerisinde iki muayenene odası ve poliklinik ihtiyaçlarını sağlayan; minimum metrekarede ortaya çıkabilecek en efektif ve geniş perspektifli kliniklerden biri olarak kendini göstermektedir. Kullanılabilir alanın potansiyelini maksimum planlamada ortaya çıkaran yapısı, akışkan formları ile girişten itibaren ferah bir bekleme ve karşılama alanı sunmaktadır. Bu karşılama/bekleme alanı; sirkülasyon rotası ile özgün tavan ve gizli aydınlatma tasarımı sayesinde bütünleşerek ziyaretçilere minimal ama vurgulu tasarlanmış bir poliklinik deneyimi sunar. 

Tavan tasarımının koridor ile bütünleşen kurgusu ziyaretçiler için net bir yönlendirme sağlarken, koridor ile hemyüz ve iç cidarın kabuğunu oluşturan kapılar boyunca yer alan düşey ışıklı yönlendirme elemanları mekânı aydınlatmaktadır. Beyazın ve açık grinin iç açan tonlarının kullanıldığı tasarımda tavanda yer alan sürekli gizli aydınlatma mahalleri algılamayı kolaylaştırmaktadır.

Tasarımın minimal ve net tavrı ile; girişten itibaren tam ortada yer alan sirkülasyon boyunca çift taraflı mahaller mekanda poliklinik yönetmeliğine uygun gerekliliklerle yerleştirilmiştir. Aynı zamanda polikliniğin muayene odaları doğal ışık ve hava alması önceliklendirerek cephe tarafına konumlandırılmıştır.

Mekânın mimari tektoniği; kamusal alanı mümkün olan en geniş şekilde kurgularken; mekânın duvarlarının akışkan ve yuvarlatılmış formları sayesinde sürekli bir sirkülasyonu mümkün kılar. Koridorun merkezinde yer alan grafik odak, gizli aydınlatmaların vurguladığı bir pano olup, Hospitaprime Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nin ana çalışma konusu olan ağız ve çene cerrahisinin estetik katkısını vurgular nitelikte seçilmiştir.

Kliniğin duvarlarının yuvarlatılmış köşeler ile davetkar ve genişletilmiş perspektifler sunması mekânın olduğundan daha derinlikli gözükmesi için yaratılmış bir illüzyondur. Polikliniğin parlak duvarları ve parlak lake kapıları mekânın steril ve kaliteli algısını güçlendirir. Bekleme kısmında banko, sedir, oturma grubu ve panoramik odasının kontrolünde kullanılması gereken ankastre konsol mekâna kimlik katmakta, grafik ve heykel gibi kalemlerle de desteklenmektedir.

Ana yüklenici: XPERA


Mekanik

  • Daikin

Mobilya Aksesuar

  • Häfele

  • Mesan Dekorasyon

Bitirme İşleri

  • Jotun
  • Forbo Flooring Systems [Allura Flex]

Islak Hacim

  • VitrA