(Arter)’de “Nuri Kuzucan: Pasaj” Kitabı Üzerine Söyleşi…

Nuri Kuzucan: Pasaj Küratör: Nilüfer Şaşmazer, Sergiden yerleştirme görüntüsü, Arter, 2023, Fotoğraf: flufoto

Nuri Kuzucan’ın Arter’de devam eden “Pasaj” adlı kişisel sergisine eşlik eden kitap bağlamında 7 Eylül Perşembe günü, saat 19.00’da bir söyleşi düzenlenecek. Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek etkinlikte serginin küratörü Nilüfer Şaşmazer ile kitabın yazarlarından Duygu Demir, Tarkan Okçuoğlu, Asuman Suner ve Hakan Tüzün Şengün konuşmacı olarak yer alacak.


“Nuri Kuzucan: Pasaj”
Söyleşi

Moderatör: Süreyyya Evren
Konuşmacılar:
Duygu Demir, Tarkan Okçuoğlu, Asuman Suner, Hakan Tüzün Şengün
Tarih:
7 Eylül 2023 Perşembe| Saat: 19.00
Yer: Arter Sevgi Gönül Oditoryumu, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Ücretsiz


Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan Arter Öğrenme Programı, içinde yaşadığımız zamanı sanat aracılığıyla yorumlamaya yönelik etkinlikler sunuyor. Süreç odaklı atölyelerin ve çağdaş sanatı katılımcıların yorumuna açan rehberli turların yanı sıra Arter’in sergilerinden yola çıkan yorumlama etkinlikleri de devam ediyor.

7 Eylül 2023 Perşembe günü 19.00 – 20.00 saatleri arasında Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda, Nuri Kuzucan’ın “Pasaj” başlıklı kişisel sergisine eşlik eden kitap bağlamında bir söyleşi gerçekleşecek. Moderatörlüğünü Arter’in Genel Yayın Yönetmeni Süreyyya Evren’in üstleneceği, serginin küratörü Nilüfer Şaşmazer ile kitabın yazarlarından Duygu Demir, Tarkan Okçuoğlu, Asuman Suner ve Hakan Tüzün Şengün’ün konuşmacı olarak katılacağı söyleşi, kitaptaki metinlere derinlemesine bir bakış sunarken yayının ortaya çıkış serüvenini de mercek altına alacak.

Nuri Kuzucan: Pasaj, Küratör: Nilüfer Şaşmazer, Sergiden yerleştirme görüntüsü, Arter, 2023, Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

31 Aralık 2023 tarihine dek Arter’in 1. kat galerisinde ziyaret edilebilen “Pasaj” başlıklı sergi, Nuri Kuzucan’ın eski ve yeni üretimlerinden oluşturulan bir seçkiyi mekâna özgü bir mimari düzenlemeyle bir araya getiriyor. Kaos/düzen, ışık/gölge, boşluk/doluluk, yüzey/derinlik, iç/dış gibi ikilikler etrafında kurgulanan yapıtlardan oluşan sergi, hem zihinsel hem de algısal bir akışkanlığı ve geçişliliği merkezine alıyor. Pasaj, içine yerleştiği ve bir geçiş alanı olarak da yorumlanabilecek galeri mekânını “pasaj” sözcüğünün mimari, yazınsal ve metaforik anlamları ekseninde resimsel uzamla ilişkilendiriyor.

Nuri Kuzucan: Pasaj (İstanbul: Arter Yayınları, 2023). Kitap Tasarımı: Ayşe Bozkurt, Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Nuri Kuzucan’ın “Pasaj” adlı sergisinin kitabı ise, Arter Yayınları aracılığıyla Haziran 2023’te okurlarla buluştu. Sergiyle aynı ismi taşıyan yayın, Nilüfer Şaşmazer’in sanatçıyla yaptığı söyleşinin yanı sıra Duygu Demir, Tarkan Okçuoğlu, Asuman Suner ve Hakan Tüzün Şengün’ün bu kitap için özel olarak kaleme aldıkları yazıları kapsıyor. Tasarımını Ayşe Bozkurt’un üstlendiği kitapta, yazılara Hadiye Cangökçe’nin ve flufoto’nun (Barış Aras ve Elif Çakırlar) çektikleri fotoğraflar eşlik ediyor.

Arter Kitabevi’nden satın alınabilen veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilen “Nuri Kuzucan: Pasaj” başlıklı kitap, ayrıca İstanbul Kitapçısı aracılığıyla da satın alınabilir. Salı – Pazar günleri 11.00 – 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 – 20.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilen Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları karıştırılabilir.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye Arter’in internet sitesinden ulaşılabilir. Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir.

Nuri Kuzucan’ın “Pasaj” adlı sergisi ve sergiye eşlik eden kitabı hakkında ilgili bi_özet haberlerini incelemek için:

Nuri Kuzucan 1 Haziran’dan İtibaren “Pasaj” Adlı Sergisi ile (Arter)’de!

[Kitap]: “Nuri Kuzucan: Pasaj”