Brandon Hendrick’in “Transience” Sergisi 19 Ağustos’ta (Collect Gallery)’de Açılıyor!

Night Bus, Oil on Canvas, 90 x 75 cm.

Brandon Hendrick’in “Transience” adlı kişisel sergisi, Mina Asena Öztürk küratörlüğünde, 19 Ağustos – 16 Eylül 2023 tarihleri arasında Collect Gallery’de ziyarete açılıyor.


“Transience”
Sergi

Sanatçı: Brandon Hendrick
Küratör: Mina Asena Öztürk
Tarih: 19 Ağustos – 16 Eylül 2023
Yer: Collect Gallery, Beyoğlu / İstanbul


Sergi Tanıtım Metninden:

“Sanatçının son dönem çalışmalarının odak noktası olan; İskoçya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan geçen bir trenin içinden çekilmiş fotoğraflardan yola çıkan sergi, gerçeklik ve hayal gücü arasında gezinen resimleri bir araya getiriyor.

Sergideki eserler cep telefonu kamerası ile çekilmiş fotoğraflara dayanır ve anıların ne kadar çabuk ve belirsiz bir şekilde unutulabileceğinin göstergesidir. Gerçek konumların temsilleri olan bu resimler aynı zamanda belirli bir yerin tanımlayıcı özelliklerini içermezler. Hem her yerde hem de hiçbir yerdedirler, böylece yerel veya coğrafi konumlarının ötesinde özellikler
gösterirler.

Tetralogy, Oil on Panel, 44 x 14 cm.

Hendrick’in sıklıkla kullandığı pencereler, tutarlı bir deneyim fikri üretirken aynı zamanda bu fikri parçalar. Pencereler dışarıdaki manzaraya karşı hem bir kapı hem de bir engeldir. Sanatçının eserlerinde, spiritüel ve fiziksel alemler arasındaki engeller ortadan kalktığında ve tanıdık olan tuhaflaştığında gördüğümüz şey sıradanlığın tekinsizliğidir.

Ev ve konum kavramlarını sorgularken, belleğin önemini araştıran sanatçı, hem kişisel yaşamından hem de popüler kültürden yararlanır. Psikolojik ve mahrem alanlar arasındaki ilişkiyi anlamak için ev, bir başlangıç noktasıdır. Figürlerden yoksun bu kafa karıştırıcı ve muğlak iç mekânlar, evin bir iç sükunet yeri olduğu fikrini sorgulamaktadır. Bu iç mekânların çoğu gerçek mekânların tasviri iken, bazı yönleri üretim aşamasında kurgulanmıştır. Gerçeklik ve hayal gücü arasındaki çizgiyi aşan bu resimler, pencereler, televizyon ekranları ve onlara rüya gibi bir kalıcılık veren diğer görüntülere sahiptir.”


Brandon Hendrick
2021’de Glasgow Sanat Okulu’nda yüksek lisans yapmadan önce Chicago Sanat Enstitüsü ve Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde okudu. Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Birleşik Krallık’ta sergiler açtı ve 2022 Hope Scott Trust Vakfı’ndan destek aldı. Brandon Hendrick Glasgow’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.