“Ayvalık Uluslararası Film Festivali” 14 Eylül’de Başlıyor!

Seyir Derneği tarafından düzenlenen “Ayvalık Uluslararası Film Festivali” için geri sayım başladı. Direktörlüğünü Azize Tan’ın üstlendiği festival, 14 – 19 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.


“Ayvalık Uluslararası Film Festivali”

Tarih: 14 – 19 Eylül 2023
Yer: Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi-Ayvalık Sanat Fabrikası – Küçük Han – Askev Sera – Kraft – Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi


“Ayvalık Uluslararası Film Festivali” bu yılın beklenen, dünya festivallerinde dikkatleri üzerine çeken yerli ve yabancı yapımlarını izleyiciyle buluşturacak, film gösterimleri sonrası söyleşiler ve güncel meselelere dair paneller gerçekleşecek. Festival “Genç Sinema” programı kapsamında Türkiye’nin farklı üniversitelerinden öğrencilerle sinema profesyonellerini buluşturacak. Çocuklar içinde program düzenlenen festivalde, 17 Eylül Pazar günü tüm güne yayılan etkinliklerle dolu bir “Çocuk Günü” düzenlenecek.

Nefret

14 Eylül akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amiftiyatro’da yapılacak festivalin açılışının ardından film gösterimleri, söyleşiler ve çocuklar için düzenlenecek etkinlikler Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur SahnesiAyvalık Sanat Fabrikası, Küçük Han, Askev SeraKraft ve Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde gerçekleşecek. Festivalde Jean Luc Godard anısına Fransız Kültür Merkezi ve Sinematek/Sinemaevi iş birliği ile “Nefret / Le Mépris” filmi izleyiciyle buluşacak. Festivalde yer alacak diğer filmler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği “Ayvalık Uluslararası Film Festivali”, Ayvalık Belediyesi, CultureCivic, Kürşat Ayvalık, Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Hollanda Konsolosluğu, Paribu, OGM Pictures, Mey|Diageo, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalıkzade, Çöp(m)adam, Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Mey|Diageo’nun katkılarıyla geçen yıl ilk kez verdiği “Yeni Bir …” Ödülü’nü bu yıl da vermeye devam ediyor. Ödül kategori ayrımı olmaksızın, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken yeni bir yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen bir sinemacıya verilecek. Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek 50.000 TL değerindeki ödülün sahibi festivalin açılış gecesinde açıklanacak.

“Yeni Bir …” Ödülü’nün seçici kurulunda ise yönetmen, senarist, yazar, yapımcı ve ressam Tayfun Pirselimoğlu, yapımcı Dilde Mahalli, kurgucu Eytan İpeker, sinema yazarı-film programcısı Nil Kural ve oyuncu Selen Uçer olacak.

Festivallerin düzenlendiği şehirle bağını vurgulamak isteyen Ayvalık Uluslararası Film Festivali”, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ayvalık’ta yaşayan sanatçıların eserlerini festival afişine taşıyor. Festival, Ayvalık’ta yaşayan sanatçı Tunca’nın “Bedbahtlıklar” ve “Yeni Hazlar” adlı kişisel sergisine ait bir eserinden ilhamla, görsel tasarımını Erdem Yılmaz’ın hazırladığı afişle seyirciyle buluşacak.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye Seyir Derneği veya Ayvalık Uluslararası Film Festivali‘nin web sitesinden ulaşılabilir.