(ARREDAMENTO MİMARLIK)’ın “Yaz” Sayısı Çıktı!

Arredamento Mimarlık’ın “100. Yıl” dizisi “ Türkiye’de Malzeme ve Teknolojinin Yüzyılı” başlığıyla sürüyor. 359. Temmuz-Ağustos sayısında, Funda Uz’un konuk editörlüğünde hazırlanan dosya, Türkiye’de malzeme ve yapım teknolojilerinin yüzyılını öne çıkan yapılar, söylemler ve yayınlar ile bütünleşen bir kurgu içinde ele alıyor.

Malzemenin üretiminden tedariğine farklı dönemlerde farklı motivasyonlardan söz edilebilir. Bugün maddesizleşme (dematerialisation) retoriğinin çağın düşünce dünyasındaki etkisini düşünürsek, mimarlık ortamında maddesel olarak daha hafif malzemelerin kendine ne zaman yer bulacağını daha sık sormalıyız. Bir yandan kentler hızla değişip dönüşürken, “modern mimarlığın ve endüstri mirasının yeniden düşünülmesi” gündeme geliyor. 1960’lı, 70’li yıllarda, çağdaşlığın simgesi olan yapılar, artık tescilli veya tescile aday yapılar… Modern mimarlık dönemi yapılarında çevresel sürdürülebilirliğinin de artırılması amacıyla, yapılabilecek iyileştirmeleri, bunlarla bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek fırsat, olumsuzluk ve kısıtlamaları yeniden kullanım / dayanıklılık / yeniden hayat bulma (re-use / resilience / aftermath) kavramları üzerinden tartışılabilir. Karşılığı, programı geçişli/ karşıtlı ilişkilerle (transprograming / crossprograming) yeniden düşünmek olan bu tartışmanın; kurulumların ve organizasyonların yeniden hayat bulmasını sağlayacak, fiziksel-mekansal ilişkilerin teknoloji ve malzeme laboratuvarını ortaya çıkarabilecek potansiyeli var.

Türkiye’de malzeme ve yapım teknolojilerinin yüzyılını, tasarım, kuram ve eleştiri odağında tartışan dosya, Funda Uz’un konuk editörlüğünde hazırlandı. Yüzyıllık tasarım izleğinin, öne çıkan yapılar, söylemler ve yayınlar ile bütünleşen bir kurgu içinde ele alındığı dosyada, Melek Pınar Uz Baki, Hilal Tuğba Örmecioğlu, Nezih R. Aysel, H. Sinan Omacan, İlke Tekin, Tomris Akın, Aslı Şener, Ezgi Aydoğan Tekcan, Ceren Kahraman Bereket ve Çağdaş Kaya’nın metinlerine; Funda Uz, Melike Altınışık, Ömer Selçuk Baz, Saitali Köknar ve Ahmet Topbaş’ın bu sayı için gerçekleştirdikleri söyleşi eşlik ediyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisinin yeni bölümünde, İtalyan kökenli Brezilyalı mimar Lina Bo Bardi’nin en iddialı tasarımlarından São Paolo Sanat Müzesi’ni Erdem Ceylan inceliyor.

Yeni sayıda Bahar Şener-Pedgley, Dubai’de nesne sergilemekten çok, deneyim sergilemeyi amaçlayan “yeni nesil” bir müze olarak faaliyete başlayan “Museum of the Future”ı tanıtıyor. Aralık 2009 tarihli Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Tasarım Projesi yarışmasının birincisi olan projenin uzun soluklu gerçekleşme sürecini, müellifi Beril Serbes aktarıyor. Temmuz-Ağustos sayısında ayrıca; Kerem Piker, bu yılın Venedik Mimarlık Bienali’ni Arredamento için değerlendirdi.

Arredamento Mimarlık’ın eski ve yeni sayılarını arredamentomimarlik.comrob389.com, shopier.com/binat, kirmizikedi.com yemkitabevi.com adreslerinden ve YEM Kitabevi Kadıköy şubesinden satın alabilir; arredamentomimarlik.com, shopier.com/binat ve abonelikmerkezi.com adreslerinden ise Arredamento Mimarlık’a abone olabilirsiniz. 

Derginin 2017-2022 yıllarına ait sayılarına ise Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Arredamento Mimarlık’ın seçili içeriklerini aposto.com üzerinden veya Aposto
uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’ı  FacebookTwitterInstagramLinkedIn  hesaplarından takip edebilirsiniz.