VAHA’nın II. Dönemi için Başvurular Başladı!

Anadolu Kültür ve zusa’nın ortak girişimleriyle hayata geçen VAHA programının Eylül 2023 – Aralık 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek ikinci dönemi için Türkiye başvuruları başladı. Programa son başvuru tarihi ise 3 Eylül 2023.


“VAHA II. Dönem”
Türkiye için Açık Çağrı

Son Başvuru Tarihi: 3 Eylül 2023
Başvuru: Çevrim İçi
Başvuru Sonuçları: 20 Eylül 2023


Türkiye, Avrupa ve komşu ülkelerdeki kentlerde çalışmalarıyla kamusal tartışma ve diyalog alanları açan, bağımsız kültür ve sanat mekânlarını destekleyen VAHA‘nın ikinci dönemi için konu başlığı “Kriz Dönemlerinde Kültür Aracılığıyla Ortak Zemin” olarak belirlendi. Eylül 2023 – Aralık 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek program, ilk etapta sadece Türkiye’den kültür sanat kurumları ve ekiplerinin başvurularına açık. Programın ilerleyen döneminde ulusötesi iş birliklerini oluşturmak için, Türkiye dışı ikinci bir açık çağrı yapılacak.

VAHA, ikinci döneminde Türkiye’den bağımsız kültür ve sanat kurumlarının biraraya gelerek oluşturacağı 10 VAHA hub’ının gerçekleştireceği kamusal kültür programlarını desteklemeyi hedefliyor. Hub’lar önce yereldeki kültür ve sanat aktivitelerine başlayacak ve bir yandan da katılımcılar psikososyal destek, yurt dışına yapabilecekleri çalışma ziyaretleri için seyahat desteği gibi olanaklardan faydalanabilecek. İkinci bir açık çağrıyla Avrupa ve komşu bölgelerden seçilecek kurumlarla ortaklık kurarak birbirini ziyaret etmek, birbirinin aktivitelerine dâhil olmak veya birlikte bir fikir uygulamak gibi olanaklar elde edecek.

Temmuz 2023’de Türkiye’ye açık çağrıyla başlayan programın ikinci dönemi ve bu kapsamdaki tüm aktiviteleri Aralık 2024’de son bulacak.

VAHA programı ve başvuru şartları hakkında daha fazla bilgiye vahahubs.org web sitesinden ulaşılabilir.