(TEPTA Aydınlatma) Koleksiyonuna İtalya Merkezli “Qeeboo” Markasını Ekledi!

Teddy

TEPTA Aydınlatma, sürekli geliştirdiği temsiliyet ağıyla 40 markanın ürünlerinden oluşan geniş koleksiyonuna İtalyan tasarımcı Stefano Giovannoni tarafından kurulan Qeeboo markasının ürünlerini ekledi.

TEPTA’nın iç mekânlardan dış mekânlara veya cephe aydınlatmasına kadar gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmalardan oluşan koleksiyonuna eklediği Qeeboo’nun aydınlatmaları pop tasarım yaklaşımını sevenleri bekliyor. 

Markanın ürünleri, Stefanno Giovannoni’nin kontrolünde, eklektik yeteneklere sahip uluslararası tasarımcılardan oluşan bir ekip tarafından tasarlanıyor. Teknolojik araştırmalar ile geliştirilmiş enjeksiyon kalıplarda modellenen yüksek kaliteli plastikten üretilen ürünler, fonksiyonellikleri ile hayal gücünü harekete geçirmeyi hedefliyor. 

Markanın TEPTA’nın Nispetiye’deki mağazasında deneyimlenebilen ürünlerinin çoğunluğu, şarj edilebilir pil ile kablosuz şekilde çalışma ve 16 farklı değiştirebilir RGB renk teknolojisi uzaktan kontrol edilebilme özellikleri ile öne çıkıyor.

Studio Job imzası taşıyan ve Parthenon, Empire State Binası ve Capitol’ü bir araya getiren Empire yer lambası ile Eiffel Kulesi formundaki Paris masa lambası mekânların her köşesine anıtsal simgesellik taşımayı amaçlıyor. Tabure ve aydınlatma işlevli Mexico yer lambasıysa, dünyadaki varlığımızın döngüselliğini işlevsel bir şekilde vurgulamayı hedefliyor. 

Marcantonio tarafından bir avize taşıyan zürafa olarak tasarlanan Giraffe in Love koleksiyonu aydınlatmayı mekânlarda stresi uzak tutan bir nesne haline getirmek; Giovanni imzalı goril formundaki Kong masa lambası elinde tuttuğu ve yönlendirilebilir ışığı ile mekânları ele geçirmek üzere kurgulanmış.

Oyuncak ayı ile insan ilişkisini ve özelliklerini bir araya getiren Teddy serisi, küre formundaki ışık kaynağını kucağında taşıyan Girl ve gövdesiyle ışığın kendisi haline gelen Boy versiyonlarıyla sunuluyor.  

Scottish Terrier formundaki Scottie masa lambası ağzında tuttuğu kemik formundaki ışığıyla, Rabbit aydınlatma ise sevginin ve bereketin sembolü tavşan formuyla dikkat çekiyor. 

Üç ışık difüzörü ile ellerini kaldırmış bir adamı andıran antropomorfik bir yapıya sahip olan Guru masa lambası, Andrea Branzi imzası taşıyor. Ürün ışıkla mağaraların kaya duvarlarına çizilmiş olan resimleri çağdaş bir tasarım olarak sunuyor. 

Daisy

Nika Zupanc’ın papatyanın “Seviyor, Sevmiyor” hikayesinden ilham alarak tasarladığı Daisy masa lambası aşkı ve romantizmi, iki kiraz tanesi formundaki Cherry sarkıt arzu ve ihtişam kavramlarını vurgulamak üzere tasarlanmış.

Marcel Wanders tarafından tasarlanan küçük bağlamlara uyarlanmış Mabella sarkıt, kurdeleli çan formuyla mekânları aydınlatıyor.  

Qeeboo’nun TEPTA’nın Nispetiye’deki mağazasında deneyimlenebilen tasarımlarının yanı sıra tüm koleksiyonlarına buradan erişilebilir.


TEPTA Aydınlatma
1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası bakım servislerine kadar yaygındır.

TEPTA geniş ürün ve hizmet yelpazesini 30 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Lodes, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato, Bover, Neri, Forestier, Diesel Living for Lodes, Martinelli Luce ve Terzani olarak sayılabilir. 100.000’in üzerinde ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin küçük ama çarpıcı bir bölümü sergilenmektedir. TEPTA ayrıca yerel tasarımın da destekçisi olarak mağazasında yerel aydınlatma tasarımcılarının son tasarımlarını sunmaktadır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor. 2019 yılında açılan Arter Müzesi’nin dış mekân aydınlatmalarının yanında, Eskişehir’de Kengo Kuma imzası ile hayata geçen OMM Odunpazarı Modern Müze’nin tüm aydınlatması da TEPTA tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’nin sanat gündemini yakından takip eden ve sanat alanında doğru aydınlatmanın yaygınlaşmasına öncülük eden TEPTA, iki kez Venedik Bienali, Mimarlık sergilerini aydınlatmasının yanında, İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak açılan Abdülmecit Efendi Köşkü sergilerini, dönemsel olarak Contemporary İstanbul’daki ve özel galerilerde açılan sayısız serginin yanı sıra 17.İstanbul Bienali’nin aydınlatma sponsorluğunu üstlenmiştir.

TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır.