(Pera Müzesi)’den “Kütahya Çini ve Seramikleri” Sergi Turu

Kahve Molası Sergisi, Pera Müzesi

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı “Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu”ndaki eserleri yakından tanımak isteyenler için 25 ve 28 Temmuz’da ücretsiz rehberli sergi turu düzenliyor.


“Kütahya Çini ve Seramikleri”
Sergi Turu

Tarih: 25, 28 Temmuz 2023
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Ücretsiz, Sınırlı, Rezervasyon Gerekli


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, sanatseverleri, vakfın üç büyük koleksiyonundan biri olan “Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu”nu keşfe davet ediyor. Koleksiyon sorumlusu Yavuz Selim Güler rehberliğinde gerçekleşecek ücretsiz sergi turunda katılımcılar, Osmanlı sanat mozağinin önemli parçaları arasında yer alan Kütahya çini ve seramiklerini yakından tanıma fırsatı bulacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu

“Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu”ndan bir seçkiyle hazırlanan ve müzenin birinci katında ziyarete sunulan “Kahve Molası” sergisi; kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri ve ritüelleri, kahve kültürünün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya çini ve seramik üretimi ekseninde inceliyor. Sergide, fincandan güğüme, ibrikten nargileye uzanan ve bu rutinlerin etrafında şekillenen eserler yer alıyor. “Kahve Molası” sergisindeki eserler aracılığıyla Osmanlı’da kültürel ve toplumsal hayatı inceleyen tur katılımcıları, sergide yer almayan vakıf koleksiyonu eserlerini de görme fırsatı yakalıyor. 25 ve 28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Kütahya Çini ve Seramikleri Sergi Turu sonrasında ise katılımcılara, Pera Café’de Türk kahvesi ikram edilecek.

Kütahya Çini ve Seramikleri Sergi Turu Görseli

Ücretsiz sergi turları için Uzun Cuma dışında müze giriş bileti ayrıca alınmalı ve kontenjanın sınırlı olduğu tura katılım için resepsiyon@peramuzesi.org.tr adresinden rezervasyon yaptırılabilir.