(Bodrum Mimarlık Kitaplığı) 21 Temmuz’da Güngör Kaftancı’yı Ağırlıyor!

Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 21 Temmuz 2023 Cuma günü saat 19.00’da Güngör Kaftancı’nın “Birikime Dayanmak” adlı sunumuna ev sahipliği yapıyor.


“Birikime Dayanmak”

Konuşmacı: Güngör Kaftancı
Tarih: 21 Temmuz 2023 | Saat: 19.00
Yer: Bodrum Mimarlık Kitaplığı, Bodrum / Muğla


1931 yılında Uşak’ta doğan Güngör Kaftancı, 1948 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’ne girdi. 1953 yılında mezun olup, 1955 yılında askerlik hizmetini tamamladıktan sonra İzmir Belediyesi Proje Bürosu’nda görev yaptı. 1957 yılında İzmir’de serbest mimar olarak çalışmaya başlayan Kaftancı, 1972 yılında Necdet Yorgancıoğlu ve Ali Köstepen ile birlikte GNA Mimarlık Kollektif Şirketi’ni kurdu. 25 yıllık beraberlikte pek çok proje ve uygulamaya imza attı. 1996-1997 yıllarında DEÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak da çalışan Kaftancı, 1998 yılı başında aktif mimarlık çalışmalarına son verdi. Mimarlıkla iç içe geçen yaşamında pek çok ödül ve jüri üyeliğini barındıran Kaftancı’nın uzun süren mimarlık yaşamı boyunca edindiği birikimlerinden, deneyimlerinden ve yaptığı ürünlerden bazılarını aktardığı “Mimarlıkta Yarım Yüzyıl” isimli bir de kitabı bulunmaktadır.

Meslek örgütü olan Mimarlar Odası ile çalışmalarına halen devam eden Kaftancı, dönem dönem Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’nda başkanlık görevini üstlenmiştir ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin yayını olan Ege Mimarlık Dergisi‘nin yayın komitesinde de bulunmuştur.

Hem İzmir hem de Türkiye mimarlık ortamının gelişimine katkı sağlayan birçok yapıya imza atan Kaftancı, günümüzde de yazdığı yazılar ile mimarlık alanına katkı sağlamaya devam ediyor.

Bodrum Mimarlık Kitaplığı hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesi, Instagram ve YouTube sayfaları ziyaret edilebilir.