“Melankoli ve Kent” Açık Ders Programı 27 Temmuz’da Ferda Keskin’in Katılımıyla Devam Ediyor!

Karaköy Meydanı ve Tarihî Yarımada’nın havadan görünümü. Salt Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi.

Salt’ın “Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi” sergisi kapsamında hazırlanan “Melankoli ve Kent” açık ders programı, akademisyen ve felsefeci Ferda Keskin ile devam ediyor.


“Melankoli ve Kent”
Bir Melankoli Mekânı Olarak Ansiklopedi

Yürütücü: Ferda Keskin
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Tarih:
27 Temmuz Perşembe | Saat: 18.30
Yer: Salt Galata, Atölye II-III, Beyoğlu / İstanbul


Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975), ömrünün büyük kısmını adadığı İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutuyor.

Galata Doğan [Helbig] Apartmanı ve civarı.
Salt Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi.
Sergi kapsamında hazırlanan Melankoli ve Kent açık ders programı, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975) yarım kalmış ansiklopedisinin gündeme getirdiği melankoli ve kent ilişkisini odağına alıyor. Akademisyen ve felsefeci Ferda Keskin, 27 Temmuz Perşembe günü saat 18.30’da Salt Galata, Atölye II-III’te “Bir Melankoli Mekânı Olarak Ansiklopedi” başlıklı bir açık ders gerçekleştirecek. Keskin, programda “İstanbul Ansiklopedisi’ni Koçu’nun kayıp ya da kaybolmaya yüz tutmuş bir kentin parçalarını biriktirerek oluşturduğu bir koleksiyon olarak düşünebilir miyiz?” sorusuna odaklanacak. Bu sorudan hareketle melankoli kavramını, bu kavramın bir tezahürü olarak koleksiyonculuğu ve İstanbul Ansiklopedisi koleksiyonunu ele alacak.

Reşad Ekrem Koçu. Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi – Salt Araştırma, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi.

Dört oturuma yayılan açık ders programında, Koçu’nun “Bundan sonra, üzerinde belki de ömrümü yıpratacağım” dediği ansiklopedide kullandığı dilden geçmişe, ayrıntılara ve şehre bağlılığına, halk şairlerinin anlatılarından yıkımlarla değişen kent manzaralarına, ansiklopedi ve arşivden seçili malzemeler yorumlamaya açılacak. Program, mimar-editör Neslihan Şık ve
akademisyen-yazar Umut Tümay Arslan’ın açık dersleriyle devam edecek.

Salt’ın Kadir Has Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında hazırlanan sergi ve paralelindeki programlara
ilişkin ayrıntılı bilgi için saltonline.org adresini ziyaret edebilirsiniz.