[Kitap]: “Nuri Kuzucan: Pasaj”

Küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer’in üstlendiği, Nuri Kuzucan’ın “Pasaj” adlı sergisinin kitabı, Arter Yayınları aracılığıyla okurlarla buluşuyor. Sergiyle aynı ismi taşıyan kitap, Nilüfer Şaşmazer’in sanatçı ile yaptığı söyleşinin yanı sıra Duygu Demir, Tarkan Okçuoğlu, Asuman Suner ve Hakan Tüzün Şengün’ün kitaba özel olarak kaleme aldığı yazıları kapsıyor.


“Nuri Kuzucan: Pasaj”
Kitap

Hazırlayanlar: Nilüfer Şaşmazer, Süreyyya Evren
Tasarım: Ayşe Bozkurt
Yayınevi: Arter Yayınları
Yayın Tarihi: Haziran 2023
Sayfa: 128
Boyut: 19,5 x 23,5 cm
Dil: Türkçe


Nuri Kuzucan’ın Arter’de devam eden “Pasaj” başlıklı kişisel sergisi, sanatçının mekâna özgü bir mimari düzenlemeyle sunulan bu sergi için ürettiği yeni eserlerini ve daha erken tarihli üretimlerinden bir seçkiyi geçişlilik ve akıcılık kavramları çerçevesinde bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Nilüfer Şaşmazer’in üstlendiği sergiye, Arter Yayınları aracılığıyla okurlarla buluşan bir kitap da eşlik ediyor.

Nuri Kuzucan, Pasaj Kitabı, Fotoğraf: Sena Nur Tastekne

“Pasaj”  adlı sergi, sanatçının eski ve yeni üretimlerinden oluşturulan bir seçkiyi mekâna özgü bir mimari düzenlemeyle bir araya getiriyor. Kaos/düzen, ışık/gölge, boşluk/doluluk, yüzey/derinlik, iç/dış gibi ikilikler etrafında kurgulanan yapıtlardan oluşan sergi, hem zihinsel hem de algısal bir akışkanlığı ve geçişliliği merkezine alıyor. Arter’in 1. katında yer alan sergi, içine yerleştiği ve bir geçiş alanı olarak da yorumlanabilecek galeri mekânını “pasaj” sözcüğünün mimari, yazınsal ve metaforik anlamları ekseninde resimsel uzamla ilişkilendiriyor.

Nuri Kuzucan, Pasaj Kitabı, Fotoğraf: Sena Nur Tastekne

Sergiyle aynı ismi taşıyan kitap, serginin küratörü Nilüfer Şaşmazer ile Nuri Kuzucan’ın gerçekleştirdiği kapsamlı söyleşiyle açılıyor. Yayında Kuzucan’ın hayatına ve zaman içinde dönüşen sanatsal eğilimlerine ışık tutan söyleşinin yanı sıra Duygu Demir, Tarkan Okçuoğlu, Asuman Suner ve Hakan Tüzün Şengün’ün bu kitap için özel olarak kaleme aldıkları, sanatçının üretimini farklı bakış açılarından yorumlayan metinlerine yer veriliyor. Tasarımını Ayşe Bozkurt’un üstlendiği kitapta, yazılara Hadiye Cangökçe’nin ve flufoto’nun (Barış Aras ve Elif Çakırlar) çektikleri fotoğraflar eşlik ediyor.

Nuri Kuzucan, Pasaj Kitabı, Fotoğraf: Sena Nur Tastekne

“Nuri Kuzucan: Pasaj” başlıklı kitap, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilir. Salı-Pazar günleri 11.00 – 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 – 20.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilen Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları karıştırılabilir.

31 Aralık 2023 tarihine kadar Arter’de ziyaret edilebilen “Pasaj” adlı sergi hakkında daha fazla bilgi için bi_özet‘in ilgili haberi incelenebilir:

Nuri Kuzucan 1 Haziran’dan İtibaren “Pasaj” Adlı Sergisi ile (Arter)’de!