“Bir Bina Arkeolojisi” Sergisi (Postane)de!

Liana Kuyumcuyan ve Murat Tülek’in hazırladığı, 1859 yılında inşa edilen Postane binasının hafızasından bir seçki sunan “Postane: Bir Bina Arkeolojisi” isimli sesli sergi, 31 Ağustos’a kadar Postane’de sanatseverlerle buluşuyor.


“Postane: Bir Bina Arkeolojisi”
Sergi

Sanatçılar: Liana Kuyumcuyan, Murat Tülek
Tarih: 15 Haziran 2023 – 31 Ağustos 2023
Yer: Postane, Beyoğlu / İstanbul


Sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara ve ortak kültürel üretime ev sahipliği yapan Postane’nin yer aldığı bina, 1859 yılında bir İngiliz Postanesi olarak inşa edilmiş, ardından çok farklı işlevlerle kullanıldı. Bertha Vakfı tarafından desteklenen Mekânlar Festivali kapsamında hazırlanan Postane: Bir Bina Arkeolojisi” sergisi, 2021 – 2023 yılları arasında Liana Kuyumcuyan ve Murat Tülek’in binanın bu çok işlevli tarihine dair yürüttüğü hem arşiv hem de sözlü tarih araştırmalarının derlendiği bir ses yolculuğu sunuyor. Binanın çeşitli noktalarına yerleştirilen QR kodlar aracılığıyla, mekânın belleğine dair hikâyeler anlatılıyor. Hikâyelerde 2021 yılından beri yapılan mülakatlardan kesitler de yer alıyor.

Sergi kapsamında hazırlanan ses notlarına, binanın dönüşen kat planlarının sunulduğu çerçeveler eşlik ediyor. Her kata yerleştirilen çerçeveler, ziyaretçilerin binanın farklı dönemlerdeki kullanımlarını görebilmelerini sağlıyor. Sergi kapsamında hazırlanan ses notlarının ses tasarımı Beril Sarıaltun, ses teknisyenliği Nesime Karateke, Türkçe ve İngilizce seslendirmeler ise Duygu Dalyanoğlu ve Ezgi Karadayı tarafından yapıldı. 2021 – 2023 yılları arasında gerçekleşen mülakatlar Nesime Karateke ve Onur Temel tarafından belgelendi.

Sergide yer alan araştırma ve mülakatlar, 2021-2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bir Binada Kozmopolit Kenti Aramak: Eski İngiliz Postanesi Arşivi Üzerinden Bir Yayın Projesi kapsamında derlenmiştir.

Mekânlar Festivali hakkında bi_özet‘in ilgili haberini incelemek için:

Üç Gün Üç Kıtada Festival: “Mekânlar Festivali”