[Proje]: Hışvahan Otel

Proje Adı: HIŞVAHAN OTEL,
2017, GAZİANTEP
İç Mimari: GEO_ID
İşveren: ÖZMEN RESTAURANT TURİZM OTELCİLİK
Fotoğraf: İBRAHİM ÖZBUNAR

Geo_ID tarafından tasarlanan ve 2017 yılında hayata geçen Hışvahan Oteli, Gaziantep bölgesi ve yakın çevresinde bulunan en eski han yapısı ve sivil mimarlığı örneği. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Antep’in en meşhur hanı olarak tarif edilmiş. İnşasının Lala Mustafa Paşa’nın Antep’te ticaretin gelişmesi için sipariş ettiği Vakfiyeler (1577) vasıtasıyla yapıldığı biliniyor, fakat ne zaman yapıldığını gösteren bir kitabe bulunmuyor. İsmini ise, İpekyolu üzerinde bulunması, pamuk tüccarlarına hizmet vermesi ve yakın çevresindeki dokumacılığa ithafen almıştır; pamuk kozası anlamına gelen “hışva” ve depo anlamıyla “han”.

Tek katlı hanlar grubuna giren Hışvahan, Antep Kalesi’nin eteklerinde; Bedesten, Elmacı ve Bakırcılar Çarşısı ile çevrelenmiş bir ticaret merkezinin içerisinde yüzyıllar boyunca kervansaray olarak kullanılmış. İşlevsiz kaldığı onyıllar sonrasında Özel Konaklama Tesisi statüsü kazanarak, 2015 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun restorasyonu tamamlandı. Bölgeye değer katma hedefi ile yola çıkan işletmecileri (Özmen Otelcilik) ise butik otel tasarımı için GEO_ID ile 2016 yılında bir araya geldi.

Kültürel sürekliliğin birincil tasarım hedefi kabul edildiği projede iç mekanı oluşturan tüm detaylar, bağlama ait özgün yapısal nitelikleri, zengin kültürel mirası ve GEO_ID’nin eklektik ve zamansız tasarım anlayışını vurguluyor.  Folklor zenginliği, mutfak kültürü, el sanatlarının güzelliği ve çeşitliliği ile dikkat çeken  Gaziantep’te öne çıkan ve tasarıma dahil edilen geleneksel el sanatları arasında bakırcılık, geleneksel kumaşcılık , Antep işi el işlemeleri, ahşap oymacılığı ve kündekari sanatı, sepetçilik ve sedef kakmacılığı yer alıyor. Bahsi geçen bütün yerel malzeme ve zanaat türlerinin çağdaş bir yorum ile projeye entegre edildiği otelde 10 adet konaklama birimi ile orijinal isimleriyle Susamhane Kahvaltı Salonu ve Develik Bar/Restoranı yer almakta.

Yaz aylarında 500 yıllık han kapısından girilerek ulaşılan ve otel karşılama alanının bir uzantısı olarak işlev gören Avlu, dinlenme ve yeme-içme işlevlerini üstleniyor. Tamamı taşınabilir elemanlardan seçilerek meydana getirilen mekansal düzenlemede, transparan bölücü paneller ve asma-gergi örtü sistemi, avlunun geniş açıklılığı içerisinde samimi oturma kümeleri meydana getirip yarı özel alanlar yaratmayı hedefliyor. El oyması ahşap paneller lokal marangozların üretimi. Benzer biçimde kullanılan kilimler, sehpa, saksı ve sepetler projeye özel yerel zanaatkarlara ürettirildi.

Revaklar Osmanlı döneminde de olduğu gibi sosyalleşme alanları. Kolonlar arasında nitelikli nişler oluşturmak amacıyla tasarlanan yarı şeffaf metal kafeslerin tasarımında, Roma dönemine ait antik Zeugma Şehri kalıntıları ve mozaiklerde yer alan doku ve desenler mikro ve makro ölçeklerde yeniden üretilerek panellere form ve desenlerini sağladı.

Yine söz konusu özerk oturma alanlarında kullanılan bakır sehpa ve puflar projeye özel tasarlandı ve Bakırcılar Çarşısı’nın ustalarının ellerinden çıktı. Gaziantep’in gündelik yaşam kültüründe kullanılan ve/veya unutulmaya yüz tutan objelerine otelde yer verilmesine büyük özen gösterildi; örneğin sedef kaplı sehpalar, bakır aksesuarlar, servis ekipmanları gibi nesneler farklı kombinasyonlarda kullanılarak yerel ustalar tarafından üretildiler.


Aydınlatma

  • Foscarini

Bitirme İşleri

  • Gorbon Tiles [Seramik]

Mobilya ve Aksesuar
Bakır sehpa ve puflar, sedef kaplı sehpalar, bakır aksesuarlar, servis ekipmanları yerel ustalar tarafından projeye özel üretildi.