Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi “GEMSS’23” Başvuruları 9 Temmuz’a Uzatıldı!

İstanbul, Berlin ve Cidde’de gerçekleşecek sergilerle global bir yapıya kavuşan Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi GEMSS’23 son başvuru tarihi 9 Temmuz olarak güncellendi.


“Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi – GEMSS’23”

Seçici Kurul: Alexis Şanal, Ertuğ Uçar, Matthew Warner, Merve Bedir, Sinan Logie, Yılmaz Değer, Zehra Akdemir Veryeri
Moderatör:
Sait Ali Köknar
Başvuru: Çevrim İçi Başvuru Formu
Güncellenen Son Başvuru Tarihi:
9 Temmuz 2023 Pazar
Değerlendirme Süreci: Temmuz 2023
Sonuçların İlanı: Ağustos 2023
Yan Etkinlikler: Kasım – Aralık 2023
Ödül Töreni: Kasım 2023
Basılı Yayın: Sonbahar 2023
Uluslararası Sergi: İlkbahar 2024


İki yılda bir düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi, geleceğe yön verecek 40 yaş altı genç mimarların ulusal ve uluslararası platformlardaki tanınırlıklarını artırmayı ve mimarlığa dair güncel bir arşiv oluşturmayı hedefliyor.

GEMSS, mimarlık kültürüne katkı sağlayan mimari, düşünsel, bilimsel, sanatsal ve sosyal boyutlarda işler üretmiş ve yayınlamış bütün bireysel, ekip ve çok disiplinli pratiğe açık. GEMSS, kapsayıcı yapısıyla geleceğin mimarlığını şekillendirecek genç pratiklerin hangi merkez ve alternatifleri odağında işler ürettiklerini görünür kılarak mimarlığın çeşitliliğini vurguluyor.Tüm konu ve pratiklere açık olmakla beraber, GEMSS’23, büyümenin sınırındaki dünyamızda sürdürülebilir, katılımcı ve inovatif tasarım yaklaşımları sergileyen genç pratiklerin girişimciliklerini destekleyecek.

GEMSS’23’ün multidisipliner seçici kurulu, mimarlık kültürüne katkı sağlamış profesyonel mimarlar, sanatçılar, akademisyenler, düşünürler ve sektör temsilcilerinden oluşuyor. Sait Ali Köknar moderatörlüğünde bir araya gelen Seçici Kurul’da Alexis Şanal, Ertuğ Uçar, Matthew Warner, Merve Bedir, Sinan Logie, Yılmaz Değer, Zehra Akdemir Veryeri yer alıyor.

GEMSS’23 programı, 5 Mayıs’ta ilan edilen Açık Çağrı ile başladı. Temmuz ayında değerlendirme için bir araya gelecek Seçici Kurul’un belirleyeceği seçkide yer alacak mimarlar Ağustos ayında duyurulacak. Üçüncü döngüsü fiziksel ve çevrim içi platformlarda hibrit olarak gerçekleştirilecek olan GEMSS’23, serginin yanı sıra yan etkinlikler, çevrim içi yayınlar ve seçki kitabının da yer aldığı bir programla desteklenecek.

2023 Sonbaharında The Circle Space’te kapılarını ziyaretçilere açacak GEMSS’23 Sergisi‘nin 2024 yılı ilkbaharında Almanya’ya, sonbaharında Suudi Arabistan’a taşınması planlanıyor. Global yapısı ile GEMSS sergileri, seçkide yer alacak 40 yaş altı genç mimar ve ekiplerin yenilikçi çalışmalarını farklı
coğrafyalarda geniş kitlelerle buluşturacak.

Başvurular 9 Temmuz 2023 tarihine kadar thecircle-o.com/gemss23-basvuru adresinden dijital form aracılığı ile yapılabilir.

Ayrıntılı bilgi için: thecircle-o.com/gemss23