[Proje]: FIRIN’O Artisan Bakery

Proje Adı: FIRIN’O ARTISAN BAKERY
GAZİANTEP, 2023
İç Mimari: GİRİFT
İşveren: FIRINO GIDA
Fotoğraf: EMRE DÖRTER

Gaziantep’in merkezinde konumlanan FIRIN’O Artisan Bakery’nin iç mimari tasarımı GİRİFT tarafından projelendirildi. 2023 yılında tamamlanarak fırın ve kahveci konseptlerini bir araya getiren 525 m²’lik projeyi tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Fırın’o Artisan Bakery zengin mutfak kültürü ile bilinen Gaziantep’in merkezinde yer alan, fırın ve kahveci konseptini birleştiren bir projedir. Markanın kurucuları dört nesildir un değirmenciliği yapan, Mezopotamya’nın tahıl kültürü ve zanaatini günümüz teknolojisiyle buluşturan bir ailedir. Kendi üretimleri olan olan unlarla hazırladıkları, markalarının uzmanlığı olan ekşi maya ekmeğiyle bu miraslarını sürdürmektedirler.

Fırın’o iç mimari tasarım yaklaşımımız, bahsettiğimiz aile mirasını marka olarak farklı bir noktaya taşıyacak genç ve yenilikçi bir tasarımın yanı sıra sıcak ve ev gibi hissettiren bir mekân tasarlamaktı. Aidiyet duygusu uyandıran ve kimlik oluşturan mimari ögeleri taze pişmiş ekmek, kahve ve tatlıların aromasını dışarıya taşıyacak unsurlarla birleştirdik.

İç mimari olarak esas amacımız mekânın 6,3 metre yüksekliğinin avantajından faydalanmak ve işlevlerini yansıtan, görsel birlikteliği sağlayan bir kabuk oluşturmaktı. 5×5 cm masif meşe ahşap latalardan oluşan parametrik bir kabuk tasarladık. Duvarda raf olarak başlayan bu modüler sistem tavanda da devam ederek ahşap asma tavan sistemine dönüştü.

Mekâna dinamizm katmanın yanı sıra, yükseklikten faydalanmak adına metal bir asma kat tasarlandı. Giriş alanında yüksekliğin hissedilmesi için galeri boşluğu bırakıldı. Asma katı mekânın sıcaklığına kontrast bir unsur olarak açıkta ve endüstriyel olarak bırakıp beyaz renkte kullandık. Mekanik ve teknik aydınlatmaları desteklemesi amacıyla tavanı açıkta bırakmayı tercih ettik. Bina cephesinde yer alan büyük doğramalar, doğal gün ışığını içeri almamıza yardımcı olmakla birlikte ahşap kabuk sisteminin yansımaları, özel üretim beyaz seramik teşhir bankosunun ve taba rengi deri detaylı buraya özel olarak tasarlanan sedir oturma gruplarının üzerinde güzel gölge etkileri yaratmakta.

Markanın kurumsal kimliği için tasarlanmış ‘O&’ harflerinden oluşan desenlerden özel el üretimi seramik karolar yaptırıldı. Köşe dönüşleri yuvarlak olan özel bir seramik modülasyonu ile kombinlenerek hareketli ve katmanlı satış ve teşhir üniteleri tasarlandı. Masif meşe ahşap detaylarının yaygın olarak kullanılmasıyla mekânın sıcaklık ve rahatlık hissi daha da artırıldı. Zemin, bize kahve çekirdeklerini hatırlatan bir malzeme olan kum halı ile kaplandı. Gofrato beyaz boyalı metal ayaklı, üst tablası nervürlü camlı masalar özel olarak tasarlandı. Bu sayede mekânın çok katmanlı malzeme, doku ve yüzey anlayışına katkı sağlandı.

Fırın’o, yenilikçi ve samimi iç mekân tasarımı ile müşterileri günün farklı zamanlarında vakit geçirmeye ve keyifli deneyimin tadını çıkarmaya davet ediyor. Sıcak bir arka plan ve benzersiz atmosfer, taze demlenmiş kahve ve yeni pişirilen ekmek kokusu ile birleşerek keyifli sohbetler için Fırın’o’yu mükemmel bir yer haline getiriyor.

Alan: 525 m²
Proje Başlangıç Yılı: 2022
Proje Bitiş Yılı: 2023
Uygulama: Fikret Ağan
Aydınlatma Danışmanı: Nergiz Arifoğlu (LightStyle)


Aydınlatma

  • Marset [Jaima Sarkıt, Ginger Bollard]

Mobilya Aksesuar

  • Bose [Ses Sistemi]
  • Ciam [Teşhir Ünitesi]
  • Fontini [Anahtar]
  • La Marzocco [Kahve Makinası]
  • VitrA [All Rounds Seramik]
  • Wiesheu [Fırın]

Islak Hacim

  • Brabantia [Çöp Kovası]
  • Gorbon [Seramik]
  • VitrA [Origins Armatür, Metropole Lavabo ve Klozet]