“Melankoli ve Kent” Açık Ders Programı 22 Haziran’da (Salt Galata)’da Başlıyor!

Yüksek Kaldırım’dan Karaköy Palas’a bakış, 1980’lerin sonu. Salt Araştırma, Kayıhan Türköz Arşivi.

Salt’ın “Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi” sergisi kapsamında hazırlanan “Melankoli ve Kent” açık ders programı 22 Haziran Perşembe günü başlıyor.


“Melankoli ve Kent”
Açık Ders Programı

Yürütücü: Bülent Tanju
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Tarih:
 22 Haziran 2023 Perşembe | Saat: 18.30
Yer: Salt Galata, Kat 4, Beyoğlu / İstanbul


Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975), ömrünün büyük kısmını adadığı İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutuyor.

Reşad Ekrem Koçu Şile’de. Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi. Salt Araştırma, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi.

Sergi kapsamında hazırlanan Melankoli ve Kent başlıklı açık ders programı, Haziran-Ekim aylarında dört oturumda gerçekleştirilecek. Mimarlık tarihçisi Bülent Tanju, akademisyen-felsefeci Ferda Keskin, mimar-editör Neslihan Şık ve akademisyen-yazar Umut Tümay Arslan’ın açık derslerinden oluşan programda, Koçu’nun “Bundan sonra, üzerinde belki de ömrümü yıpratacağım” dediği İstanbul Ansiklopedisi’nden yola çıkarak melankolinin kent ile ilişkisi ele alınacak. Halk şairlerinin anlatılarından yıkımlarla değişen kent manzaralarına, Koçu’nun kullandığı dilden geçmişe, ayrıntılara ve şehre bağlılığına, ansiklopediden seçili malzemeler yorumlamaya açılacak.

Melankoli ve Kent açık ders serisinin ilki, 22 Haziran Perşembe günü saat 18.30’da Salt Galata, Kat 4’te gerçekleştirilecek. Mimarlık tarihçisi Bülent Tanju, melankoli kavramının tahayyül ve yaratım süreçleriyle ilişkisini irdeleyecek. Orhan Pamuk’un İstanbul: Hatıralar ve Şehir kitabındaki saptamaları takip eden bu oturumda, İstanbul Ansiklopedisi’nin de gündeme getirdiği ölçüsüzlük, huzursuzluk, hüzün ve melankolinin mekânları ile özneleri odağa alınacak.

1958 yıkımları sırasında Karaköy Meydanı. Salt Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi.

Salt’ın Kadir Has Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında hazırlanan sergi ve paralelindeki programlara ilişkin ayrıntılı bilgi saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanallarında duyurulacak.

Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi kapsamında hazırlanan program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Katılım için başvuru formunun doldurulması gerekiyor.