“Le Corbusier Eserlerinin 101 Modeli” 15 Haziran’a Kadar İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde Sergileniyor!

RT+Q Architects’in özel koleksiyonundan Le Corbusier’nin eserlerinin 101 modelinin sunulduğu “LC150+ Le Corbusier: An Exhibition Over Space and Time İstanbul 2023” sergisi, 15 Haziran’a kadar İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde ziyaret edilebilir.


“LC150+ Le Corbusier: An Exhibition Over Space and Time İstanbul 2023”
Sergi

Küratör: The GAD Foundation
Tarih:
31 Mayıs – 15 Haziran 2023
Yer:
İTÜ Taşkışla Kampüsü, Zemin Kat 127 Holü, Şişli/İstanbul


The GAD Foundation küratörlüğünde ve İTÜ Mimarlık Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen sergide, Manuel Der Hagopian ve Peter Tay Studio’nun özel koleksiyonundan mobilya ve baskılarla, Singapur merkezli RT+Q Architects özel koleksiyonundan Le Corbusier’nin eserlerinin 101 modeli sunuluyor. Fiziksel modeller, RT+Q’daki stajyerlerin işleri olmakla birlikte yıllar boyunca, stajyerlerin, stajlarının ilk haftasını bir Le Corbusier çalışmasının modelini yaparak geçirmeleri bir “gelenek” haline gelmiş. Amaç, genç öğrencileri 20. yüzyılın tartışmasız en becerikli ve çok yönlü mimarlarından birisinin tasarım fikirleriyle tanıştırmak.
Le Corbusier’nin zaman ve mekân konusundaki ustalığının gelişimini ve günümüz mimarisi üzerindeki etkisini keşfetmeyi amaçlayan sergi, mimarın eserlerini herkes için erişilebilir kılıyor.

Sergi kapsamında 31 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşen panellerde ise Doğan Tekeli, Gökhan Avcıoğlu, Gökhan Karakuş, Rene Tan, Celal Abdi Güzer, Deniz Çalış Kural, Miyuki Aoki Girardelli ve Yüksel Demir konuşmacı olarak yer aldı.


Sergi Ekibi

  • Dr. Öğr. Üyesi Miyuki Aoki Girardelli (Koordinatör)
  • Prof. Dr. Yüksel Demir
  • Araş. Gör. Kübra Yaşar
  • Araş. Gör. Neşe Nur Akkaya Çuhadar

MIM304E Architectural History III,  MIM4080E Art and Architecture in Asia,  MIT617E Special Topics on Architectural History,  MIM4010E Theories of Architectural Design  derslerinden gönüllü öğrenciler: Mesut Uçurmak, Meltem Güney, Elif Sezgin, Duru Kibar, Nil Demiroluk, Roya Novruzova, Yağız Özel, Emin Tahir Neftçi


Ayrıntılı bilgi: www.mim.itu.edu.tr/