(ENKA Sanat)’tan Genç Sanatçılara Yeni Destek Programı: “Lale Tara Sanat Bursu”

ENKA Sanat, 4o. yılında “Lale Tara Sanat Bursu” adlı yeni bir destek programı ile genç sanatçıların yurt dışındaki lisans ve lisansüstü eğitimlerine destek olmayı amaçlıyor.


“Lale Tara Sanat Bursu”

Başvuru Tarihi: 1 Haziran – 5 Temmuz
Başvuru Yeri: ENKA Sanat
Seçici Kurul Değerlendirme: 6 Temmuz – 16 Temmuz
Mülakat: 28 Temmuz 2023
Sonuç Duyurusu: Ağustos’un ilk haftası


ENKA Vakfı’nın eğitim, spor ve sanatla genç nesiller yetiştirme misyonu ile uzun yıllardır genç sanatçılara burs imkânı sunan Lale Tara’nın vizyonundan hareketle oluşturulan burs, bu yıl klasik müzik alanına odaklanıyor.

“Lale Tara Sanat Bursu”nun, aynı zamanda ENKA Sanat‘ın genç yetenekleri destekleme konusundaki kararlılığının bir göstergesi olarak ortaya çıktığının altını çizen ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, “Sayın Lale Tara’nın yıllardır genç sanatçılara verdiği desteği sürdürülebilir kılmak amacıyla hayata geçirdiğimiz burs ile, Türkiye’deki yetenekli genç sanatçıların yurt dışındaki eğitimlerine katkı sağlayarak onların potansiyellerini geliştirmelerine destek olacağız. Her yıl Seçici Kurul’un belirleyeceği 2 genç yeteneğe ilk yılımızda 2 Milyon TL’lik burs desteği taahhüt ediyoruz. Bu yıl klasik müzik alanına odaklanan burs ile önümüzdeki yıllarda diğer sanat dallarına yönelik çalışmalar da yürüteceğiz,” dedi.

Burs’un seçici kurulunda; İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Flüt Grup Şefi ve aynı zamanda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Solo Flütçüsü Bülent Evcil, Viyolonsel Sanatçısı ve MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dilbağ Tokay, Piyanist ve Besteci Fazıl Say, Piyanist ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Gökhan Aybulus ve ENKA Vakfı temsilcisi bulunuyor.

Uluslararası arenada kendilerine yeni ufuklar açmayı hedefleyen genç sanatçıların eğitim hayatlarına önemli bir destek sağlamayı amaçlayan burstan her yıl, açık çağrı neticesinde toplanan talepleri değerlendiren seçici kurulun belirlediği isimler faydalanabilecek. Başvurular 1 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında ENKA Sanat‘ın web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek.

“Lale Tara Sanat Bursu” ile ilgili bilgi ve başvuru koşulları www.enkasanat.org adresinden takip edilebilir.