“Bu Dünyanın İçinde” Sergisi 18 Mayıs’ta (.artSümer)de!

Serkan Demir, Hollywood (detay), 2023

Serkan Demir’in .artSümer’deki dördüncü kişisel sergisi “Bu Dünyanın İçinde”, 18 Mayıs – 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.


“Bu Dünyanın İçinde”
Sergi

Sanatçı: Serkan Demir
Tarih: 18 Mayıs – 15 Temmuz 2023
Yer: .artSümer, Beyoğlu / İstanbul


Sergi Metninden:

Bu Dünyanın İçinde sergisi yerkürenin ve bugünün temel insani sorunlarına odaklanmaktadır. Zamanımızın hikayeleri içinde gezinen sanatçı, birçoğu büyük ölçekli çalışmalardan oluşan ve farklı boyutlardaki yerleştirme, heykel ve hazır nesneleri ile sanatın farklı disiplinlerinden ödünç aldığı referansları politik bir düzleme aktarır.

Demir, metinler arası dil üzerinden kurguladığı stratejilerinde bir metafor işçiliğine girişir ve rotasını gel-git kuvveti yüksek komşu coğrafyalara çevirir. Kültür endüstrisinin dünyaya pazarladığı kaynaklardan edindiği alıntılarla, komşu coğrafyalarda gerçekleşen küresel kurguları, politik kutuplaşmaları ve sahnelenen stratejik hamleleri ‘görsel soruşturma’ ifadesi etrafında şekillendirmeye çalışır. Parçası olduğu yakın coğrafyaya özgü anlatılarını kurgularken aynı dünyanın içinde var olmanın getirdiği sorumlulukla yol alır. İzleyicileri bu soruşturma mekanizmasının derinlerine inerek yaşadığımız yüzyılın mevcudiyetini meydana getiren politik, toplumsal ve kültürel değerlerin hakikati üzerine düşünmeye davet eden sanatçının eserlerinde çağımızın yarattığı çınlamayı ve uğultuyu duyarız.”