“Işıklar Tuğla Ödülleri 2023” için Son Proje Teslim Tarihi 5 Haziran!

Işıklar Yapı Ürünleri’nin bu yıl ikincisini uluslararası olarak düzenlediği “Işıklar Tuğla Ödülleri 2023”, tuğla ile tasarlanmış projelere profesyonel bir platform sağlıyor. Sürdürülebilir, aynı zamanda geleneksel yapı malzemesi tuğlanın, çağdaş kullanımlarını keşfe çağıran ödül programına proje teslimi 5 Haziran 2023’e kadar devam edecek.


“Işıklar Tuğla Ödülleri 2023”

Başvuru: Tüm Profesyonellerin Katılımına Açık
Ödül Programının İlanı:
5 Nisan 2023 Çarşamba
Soru Sormak İçin Son Tarih: 9 Mayıs 2023 Salı
Soruların Cevaplarının İlanı: 16 Mayıs 2023 Salı
Proje Teslim Tarihi: 5 Haziran 2023 Pazartesi
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 13-14-15 Haziran 2023
Sonuçların İlanı: 22 Haziran 2023 Perşembe


İkinci senesinde uluslararası olarak Yapı Medya İletişim organizasyonu ile düzenlenen Işıklar Tuğla Ödülleri’ne heykelden mimari yapılara, iç mekândan kentsel uygulamalara Işıklar Yapı Ürünleri’nin kullanıldığı ve 2010 yılından sonra tamamlanmış projeler jüri tarafından değerlendirmeye alınacak.

Tuğla kullanımının yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projeleri ödüllendirmenin yanı sıra buradan elde edilecek bilgi birikimini ve deneyimleri paylaşmayı amaçlayan ödül programı, tüm profesyonellerin katılımına açık.

Yaşam alanları, kamusal alanlar, kamu yararına tasarlanmış yapılar/kompleksler), sürdürülebilir yaklaşımlar (ekolojik projeler, restorasyon ve renovasyon projeleri), yaratıcı ve yenilikçi kullanımlar (Işıklar Tuğla ürünlerini farklı teknik bilgi ve/veya materyallerle kullanan projeler, tuğla ve sıva altı materyallerin kullanım alanlarını/yüzeylerini çeşitlendiren projeler) ve jüri özel ödülü (değinilen tanımların dışında kalan, ödüle değer olduğu düşünülen projeler) değerlendirilmeye alınacak kategoriler arasında.

Toplam ödülün 130.000 TL olduğu Işıklar Tuğla Ödülleri 2023’te, tuğlanın güncel kullanımlarının araştırılmasına katkıda bulunmak ve Işıklar Tuğla’nın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilebilecek sürdürülebilir, çağdaş tasarımları desteklemek hedefleniyor.

Jüri Üyeleri

  • Prof. Dr. Seden Acun Özgünler (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi)
  • Doç. Dr. Ümit Turgay Arpacıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi)
  • Kerem Erginoğlu (Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Kurucu Ortağı)
  • Prof. Dr. Hüseyin L. Kahvecioğlu (İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi)
  • Dürrin Süer (M+D Mimarlık Kurucu Ortağı)

Ayrıntılı bilgilerin yer aldığı ödül program şartnamesine www.isiklartuglaodulleri.com internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.