(KİPTAŞ)’tan Silivri 4. Etap Konutları Sakinlerine Özel Bir Kullanım Kılavuzu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, yeni yönetim döneminde tasarlanan ve temeli atılan ilk sosyal konut projesi KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları için özel bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdi. Sosyal konut standartlarını üst seviyeye taşımayı amaçlayan KİPTAŞ, herkesin iyi yaşama ve nitelikli konutlarda oturma hakkı kadar doğru bilgiye erişim hakkının olduğunu da gözeterek; kullanıcıların yaşadıkları daireleri, oturdukları siteyi ve semti daha iyi tanımaları, evlerine dair merak ettikleri tüm sorulara yanıt bulabilmeleri için KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları Kullanım Kılavuzu’nu hazırladı.  

Daire anahtarlarıyla birlikte teslim edilen bu kılavuz aracılığıyla konut sakinleri yaşadıkları semte, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’na, oturdukları blok ve daireye ait bilgilere ulaşabilecek, evlerinde yapılan bakım ve tadilatları kayıt altına alabilecek. 

This slideshow requires JavaScript.

 

Kılavuz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt’un açılış yazılarıyla başlıyor. Kılavuzun “Silivri” başlıklı ilk bölümünde projenin konumu, çevredeki kamusal alanlar ve ulaşıma dair bilgilerin yanı sıra coğrafi özellikleri, idari birimleri ve yerel yönetimi, eğitim, alışveriş, kültür-sanat imkânları, dini yapıları, sağlık yapıları ve yeşil alanlar gibi genel bilgiler de kullanıcılarla paylaşılıyor. 

Kılavuzun “Mimari” bölümünde, kullanıcılar uluslararası ödüle layık görülen KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın mimari tasarımını üstlenen PDG Mimarlar’a, projeyi öne çıkaran mimari özelliklerine ve diğer yapılardan ayıran mimari yaklaşımına dair bilgi ediniyorlar. Bu bölümde projenin blok ve daire tipleri, yaya yolları, otopark alanları, ticari aks ve rekreasyon alanları gibi özelliklerinin yanı sıra kentle bütünleşme; araziye uygun; çağdaş; özgün, renkli; sağlıklı, ferah; yeşil ve herkes için erişilebilir olma özelliklerine dair bilgiler yer alıyor.

 “Sosyal Yaşam” bölümünde KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın sunduğu ticari alanlar, otopark, rekreasyon alanları ve kreş gibi imkanlar aktarılıyor. 

“Konut Tipleri” bölümünde, projede yer alan 4 farklı bloğun kat planlarına, bloklardaki daire dağılımlarına ve 3 farklı tipteki dairenin planlarına metrekare bilgisiyle yer veriliyor.

“Yapım Sistemi” bölümünde projenin taşıyıcı sistemi; su, ısı ve ses yalıtımı, malzeme bilgileri; elektrik tesisatı ve jeneratörler; telefon, TV, internet tesisatı ve interkom; sıhhi tesisat; ısıtma, klima ve havalandırma tesisatı ve asansörler hakkında genel bilgiler görseller ile destekleniyor.

“Evde Güvenlik Önlemleri” bölümü, kullanıcıları evde meydana gelebilecek kazalar, afetler ve acil durumlar hakkında bilgilendiriyor.

 

“Tadilat” bölümünde, tadilat yaparken dikkat edilmesi gerekenler anlatılıyor. Kullanıcıların tadilatlarını takip edebilmeleri ve bu bilgileri yeni kiracılara veya ev sahiplerine aktarabilmeleri için “Tadilatlarım” başlığı altında doldurabilecekleri tablolar yer alıyor. Bölümde ayrıca, “Bakım-Onarım Takip Çizelgesi” de bulunuyor. 

Kılavuzun son bölümü KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları yönetim kurallarına ayrılıyor. Kılavuz, acil durum numaralarından posta kodu bilgisine, Silivri’deki idari yönetim ve kamu kurumlarından eğitim, sağlık, eğlence kurumlarına kadar konut sakinlerinin ihtiyaç duyacağı adres ve telefon bilgilerinin yer aldığı “Rehber” ile sonlanıyor. 

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları Kullanım Kılavuzu’nun fikir geliştirme ve yayına hazırlık süreci, KİPTAŞ ve Binat Mimarlık Medya Grubu iş birliğiyle yürütüldü.