Sarkis’in “SONSUZ” Adlı Sergisi (Arter)de!

Sergiden görünüm, Arter, 2023, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Sarkis’in Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarını yeni bir mekânsal kurguda bir araya getiren “SONSUZ” adlı kişisel sergisi, 4 Şubat 2024 tarihine kadar sanatseverlerle buluşuyor.


“SONSUZ”
Sergi

Sanatçı: Sarkis
Küratör: Emre Baykal
Tarih: 4 Mayıs 2023 – 4 Şubat 2024
Yer: Arter, 2. Kat, Beyoğlu / İstanbul


Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği “SONSUZ” adlı sergi, 1980’li yıllara tarihlenen yapıtlardan başlayıp sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği “Respiro” isimli yerleştirmesinin Arter Koleksiyonu’na bağışladığı neon ve aynalarını da içine alıyor. Sarkis, farklı zaman ve mekânlara dair hafızalarıyla birlikte sergide yeniden yorumladığı eserlerini, pratiğinde başat rol oynayan ışık, renk ve müzik gibi unsurlarla birleştirerek “SONSUZ”u çok sesli bir sahnelemeye dönüştürüyor.

Sergiden görünüm, Arter, 2023, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Bir mekânla birlikte var olmak, mekânsal referanslar veya çağrışımlar üstlenmek veya yeni bir mekân kurgulamak üzere tasarladığı yapıtlarını her sergilenişte değişime ve yorumlamaya açık tutan Sarkis, “SONSUZ” adlı sergisinde Arter Koleksiyonu‘nda yer alan yapıtlarından seçtiklerini izleyicilerle buluşturuyor. Sarkis’in üretiminde geniş bir zaman dilimini kapsayan sergi; ısıtma, yakma, kamuflaj, bellek, iz bırakma, atölye, ev gibi sanatçının eserlerine sıklıkla eşlik eden kavram ve temaların yanı sıra ışık, renk ve müzik gibi farklı unsurların pratiğinde oynadığı başat rolü de vurguluyor.

Sergiden görünüm, Arter, 2023, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Sarkis, sergide yeniden sahneye çıkardığı “İstanbul İkonaları” (1986 – 2023), “Elle Danse” (1990), “Transflammation” (1996 – 2001), “Karışık Retrospektif” (2001), “(Arılara) Çağrı I” (2013) adlı işlerini ve 2021 yılında Arter Koleksiyonu’na bağışladığı “Respiro”nun ayna ve neonlarını farklı zaman ve mekânlara dair hafızalarıyla birlikte Arter’e yerleştirirken, mekânda meydana getirdikleri bütün içinde her birini yeniden yorumluyor. Serginin giriş bölümünde sanatçının “SONSUZ” için özel olarak ürettiği iki yeni yapıt da ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Karışık Retrospektif, 2001, Arter Koleksiyonu, Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Sarkis, kendinden önce gelen ve çağdaşı olan sanatçılarla kurduğu diyaloğu sergide yer alan yapıtlarında da sürdürüyor. Mekânın iki ucuna konumlandırdığı yerleştirmelere ses veren, Johann Sebastian Bach’ın 127 numaralı kantatı ve Dmitri Şostakoviç’in 15 numaralı kuarteti, Jacopo Baboni-Schilingi’nin “Respiro” için bestelediği müzikle birleşerek sergiyi üç sesli bir sahnelemeye dönüştürüyor. Ali Kazma’nın ve Domenika Kaesdorf’un Sarkis’in davetiyle sergiye ödünç verdikleri yapıtlar da sanatçının sergide kurduğu dünyanın büyümesine katkıda bulunuyor.

Sarkis, SONSUZ başlıklı kişisel sergisinde, Arter, 2023, Fotoğraf: Sena Nur Taştekne

Serginin küratörlüğünü üstlenen Emre Baykal, Arter Yayınları’nın “Yakın Plan” dizisi çerçevesinde Eylül 2019’da “Çaylak Sokak” adlı kapsamlı bir kitabı okuyucuyla buluşturdu. Sarkis’in Türkiye çağdaş sanatı tarihinde dönüm noktalarından biri sayılan ikonik yerleştirmesi “Çaylak Sokak”a odaklanan yayın, politik ve kültürel tarihle iç içe geçen farklı bağlamlarda, Sarkis’in bazıları “SONSUZ”da da gösterilen çalışmalarını yeniden yorumluyor.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı – Pazar günleri 11.00 – 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.