(Bayetav Sanat) “Yeryüzüne Övgü” Sergisi ile Kapılarını Açtı!

Sevim Sancaktar’ın küratörlüğünü üstlendiği “Yeryüzüne Övgü” adlı sergi; kültür, sanat ve tasarım inisiyatifleri için İzmir’de yeni bir buluşma mekânı olarak kurgulanan Bayetav Sanat’ta 17 Eylül’e kadar ziyaretçileri ile buluşuyor. Sergi, yeryüzü ile farklı ilişkilenme hâllerini varoluş biçimleri üzerinden irdeliyor.


“Yeryüzüne Övgü”
Sergi

Sanatçılar: Eylem Eylül Acarsoy, Volkan Aslan, Özgür Aydek, Ezgi Bakçay, Ebru Başaran, Sena Başöz, Memed Erdener, Çiğdem Fidan, Mark Giraud, Ümit Güç, Cansu Pelin İşbilen, Karşılaşmalar, Dilek Kaya, Ferhat Kentel, Gökhan Mura, NomadMind, Yasemin Özcan, Metehan Özcan, Virginia Elena Patrone, Sevim Sancaktar, Meliha Sözeri, Selim Süme, Serkan Turgut, Oktay Uludağ, Gözde Yenipazarlı
Küratör: Sevim Sancaktar
Tarih: 6 Mayıs – 17 Eylül 2023
Yer: Bayetav Sanat, Bornova / İzmir


“Yeryüzüne Övgü” sergisi, bugün yeryüzü sağlığını ilgilendiren hiçbir mücadelenin birbirinden bağımsız olmadığını, birlikte ve bir arada neler söyleyebileceğimizi düşünmeye davet ediyor. Sergideki eserler ve araştırma projeleri “Yeryüzü ile ilişkilenme hâllerimizi farklı varoluş biçimleri üzerinden nasıl yeniden düşünebiliriz?”, “Dünya insan eliyle şekillendirilirken onu nasıl daha kapsamlı algılayabiliriz?” ve “Bunun için bizlere düşen sorumluluk ne?” sorularını gündeme taşıyor. Sergi kaybın, direnişin ve dayanışmanın aynı anda var olabileceğini izleyicilere tekrar hatırlatmayı amaçlıyor.

Sergide Eylem Eylül Acarsoy, Volkan Aslan, Özgür Aydek, Ezgi Bakçay, Ebru Başaran, Sena Başöz, Memed Erdener, Çiğdem Fidan, Mark Giraud, Ümit Güç, Cansu Pelin İşbilen, Karşılaşmalar, Dilek Kaya, Ferhat Kentel, Gökhan Mura, NomadMind, Yasemin Özcan, Metehan Özcan, Virginia Elena Patrone, Sevim Sancaktar, Meliha Sözeri, Selim Süme, Serkan Turgut, Oktay Uludağ, Gözde Yenipazarlı’nın farklı mecralarda ürettikleri eserleri ile, Bayetav Sanat mekânları üzerine yeryüzü sağlığı, İzmir’in çok kimlikli yapısı ve Bayetav Sanat Bahçe flora araştırmasına dair arşiv ve araştırma projeleri yer alıyor.

Sergi, Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı’nın, toplumsal, kültürel ve kentsel hafızanın güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla bir karşılaşma mekânı olarak kurguladığı Bayetav Sanat’ın ilk sergisi olarak öne çıkıyor. Bayetav Sanat, ekolojik farkındalığı ve bir arada yaşama yollarını çoğaltabilecek kültür, sanat ve tasarım inisiyatifleri için İzmir’de yeni bir buluşma ve ifade alanı olmayı amaçlıyor. Bornova’da 19. yüzyılda inşa edilmiş sayılı Levanten köşklerinden olan Pagy Köşkü’nde yer alan Bayetav Sanat, kültür, sanat ve tasarım alanlarından etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek.