(İş Sanat)’tan Zeki Faik İzer Sergisi…

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 1988 yılında vefat eden ressam Zeki Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” adlı sergisini, 9 Temmuz’a kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Sanat hayatına kübizmle başlayan sanatçının, ilerleyen dönemlerinde desenler ve soyut figürlerle devam ettiği eserleri sergide yer alıyor.


“Paris, İstanbul, Nice”
Sergi

Sanatçı: Zeki Faik İzer
Tarih: 15 Nisan – 9 Temmuz 2023
Yer: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, Beşiktaş / İstanbul
Katılım: Ücretsiz


“Paris, İstanbul, Nice”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Düzensizliğine müzikalite ve ritim vermeyi çok iyi bilen, sanatını ‘Ritmi desende buldum: Bazen hareketli, bazen sükûnet içinde’ sözleriyle tanımlayan Zeki Faik İzer eserleri hep coşku doludur. Resimlerinde içten gelen doğal bir kendiliğindenlik, neşe, dinamizm ve enerji hissedilir. Tuvallerindeki renkler, kıvrak fırça kullanımı ile oluşturulan lekeler ve dokular üst üste gelerek, resimde ifade edilmeye çalışılan düşünceyi ve duyguyu en üst seviyeye taşıyarak izleyene yansıtır.

Torunu Prof. Ayşegül İzer, sanatçıyı şöyle anlatıyor, ‘Doğayı olduğu gibi tasvir etmek yerine, sanatçı, duyguları ve iç dünyasını ortaya koymalı, gerçek olanın biçimini bozarak, kendi öznel duygularını ifade etmeye çalışmalı. Formüllerden ancak orta kaliteli sanat eseri çıkar. Fakat formüller, şaheser resimlerden çıkmıştır.’

Prof. Ayşegül İzer ile Emre Zeytinoğlu’nun birlikte hazırladığı sergi, çeşitli koleksiyonlardan ödünç alınan eserlerin yanı sıra, aile arşivinde bulunan ve ilk kez gün yüzüne çıkarak izleyici ile buluşacak Zeki Faik İzer yapıtlarından oluşuyor.”

Kibele Sanat Galerisi, her gün 10.00 – 19.00 arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.