(OMM)’un “Yas ve Haz” Sergisine Paralel Hazırlanan Podcast Serisi Yayında!

Odunpazarı Modern Müze’de (OMM) devam eden “Yas ve Haz” sergisine paralel olarak Aposto desteğiyle hazırlanan “OMM Podcast: Yas ve Haz Serisi” Spotify’da dinleyicilerle buluşuyor.

Podcast serisi, toplumun değişen değer ve normlarına beden üzerinden ayna tutan “Yas ve Haz” sergisinde çalışmalarıyla yer alan sanatçıları bir araya getiriyor. Ayça Telgeren sanat üretimindeki ilham kaynaklarını, CANAN sanat tarihindeki kadın imgesini, Elif Uras ise sanat üretiminin inceliklerini ele alırken, Pınar Yolaçan değişen vücut standartlarından ve Sibel Horada biyolojik bir bilgi kaynağı olarak saçın hafızasından bahsediyor. Sanatçı Ata Doğruel ise 40 gün / 960 saat aralıksız gerçekleştirdiği “Işık Kaynağı” performansının küratörü Simge Burhanoğlu ile tecrübelerini ve performans sanatı üzerine düşüncelerini sanatseverlerle paylaşıyor. Podcast serisinde sanatçıların yanı sıra OMM Sergiler Direktörü Zeynep Birced’ten “Yas ve Haz” sergisinin fikir aşamasından hayata geçmesine kadar tüm süreçlerini anlatıyor.

İnsan olmaya dair mutluluk, beğeni, üzüntü, öfke, korku, şaşkınlık, iğrenme, küçümseme ve utanç gibi duygularla birlikte aynı bedende yas ve haz gibi çelişkili halleri de eşzamanlı olarak mümkün kılan tüm mekanizmaları odağına alan, yerli ve yabancı 38 sanatçıyı bir araya getiren “Yas ve Haz” sergisi, seçkisine eklediği Amerikalı sanatçı Bill Viola’nın “Sal” adlı eser yerleştirmesiyle devam ediyor. Sergi, 30 Temmuz 2023’e kadar OMM’da görülebilir.

“OMM Podcast: Yas ve Haz Serisi”nin tüm bölümlerine Spotify üzerinden ulaşılabilir. “Yas ve Haz” adlı sergi hakkında ayrıntılı bilgi için bi_özet‘in ilgili haberleri incelenebilir:

(OMM) Açılışının 3. Yıl Dönümünü “Yas ve Haz” Sergisiyle Karşılıyor!

Bill Viola’nın “Sal” İsimli Video Yerleştirmesi (OMM)’un “Yas ve Haz” Sergisinde!