(Ferda Art Platform)’da Yeni Sergi: “Prolog”

Burcu Gökçek’in 2020 – 2023 dönemine ait üretimlerini izleyiciler ile buluşturan “Prolog” adlı sergisi, 7 Nisan – 6 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ferda Art Platform’da sanatseverlerle buluşuyor.


“Prolog”
Sergi

Sanatçı: Burcu Gökçek
Tarih: 7 Nisan – 6 Mayıs 2023
Yer: Ferda Art Platform, Şişli / İstanbul


“Prolog”, sergi tanıtım metninde şu şekilde açıklanıyor:

“2000’lerden beri video, performans, kolaj ve resim tekniklerini kullanarak birbiri içinde akışkan sınırları olan diziler gerçekleştiren Burcu Gökçek çalışmalarında kapalı bir söylem  geliştirdi. İster soyut, ister semi-figüratif, isterse kavramsal olsun Burcu’nun  araştırmalarında günümüzün politik, ekonomik, sosyal ve psikolojik koşulları altında  kendine bir duruş noktası arayan bireyler ön plana çıkıyor. 

‘Prolog’ sergisinde Burcu gerçekle-kurgu, yaşanmışlıkla – düşlenmişlik arasında gidip gelen  kompozisyonlarında varlığı hakkında hiçbir zaman emin olamayacağız ‘ara alanlar’ kurguluyor. Sanatçının geliştirdiği anlatım, belli bir hikayeyi baştan sona çerçevelemek  yerine, izleyicilere belli temaları duyumsatan bir yenileme sistemiyle, onlara farklı bir  dünyayı keşfetmelerini öneriyor. 

Detaylar dünyası üzerinden geliştirdiği anlatımın odağındaki ‘bireyin’ varlığını hissettirirken onu ortaya çıkarmaması, adeta soyutlanması, Prolog’un başat  özelliklerinden biri. 

İster mutlu, ister hüzünlü, isterse çocukluğa özgü tanımsızlıkla izleyicinin belleğindeki  tortuları hareketlendiren resimlerinde Burcu mimariyi bir tür kabuk gibi yorumlayarak onu  kişisel belleğin bekçisi, koruyucusu olarak devreye sokuyor.

Ferda Art Platform’da 10 senelik aradan sonra gerçekleştireceği ilk kişisel sergisinde  sanatçının ‘Prolog’ öncesinde yaptığı seriden bir seçki görmek de mümkün.”