(Dirimart Pera)’da Yeni Sergi:SANDYMANSIONAL

Çağla Ulusoy’un resim sergisi “SANDYMANSIONAL”, 30 Mart – 30 Nisan 2023 tarihleri arasında Dirimart Pera’da sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, Ulusoy’un hem tuval hem de jüt üzerine akrilik, yağlı boya ve kum kullanarak yaptığı büyük boyutlu soyut resimleri yer alıyor.


“SANDYMANSIONAL”
Sergi

Sanatçı: Çağla Ulusoy
Tarih: 30 Mart – 30 Nisan 2023
Yer: Dirimart Pera, Beyoğlu / İstanbul


“SANDYMANSIONAL”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Birçok  ülkede yaşamış ve eğitim almış olan Ulusoy’un resimleri, sayısız kültür  arasında belirgin bir melezdir. Ulusoy, sınırları aşmaktan ve kapsadığı yabancı  unsurları, tarihleri ve gelenekleri kucaklamaktan asla vazgeçmez. Çağla,  resim pratiğinde zengin bir renk anlayışını tuval yüzeyini vurgulayan özgün bir  üslupla iç içe geçiriyor. 

Çağla Ulusoy, There’s no place like home, 2023

 

Duygulu ve boyutsal, yani Sandy Mansional, Ulusoy’un eserlerini anlatan  iki kelimeden yalnızca ikisi. Gelişmiş bir renk duyarlılığı, onu ortaya  çıkan çerçeve içinde dengeyi sağlamak için her tonu zorlamaya iter. Bu  soyut resimlerin aşinalığı, daha derin bağlantılar ve anlamlar önermek  için gerçekliği yeniden düşünmek zorunda kalma noktasına kadar renk  alanını yıllarca incelemenin sonucudur. The Parfumerie’de Meksika’da  geçirilen yıllar, LAVENDAR SOAP’da şeker dükkanlarının pastel tonları var.  Londra’daki şehir hayatı, çocuklar için İngilizce çizgi romanlarının benzeri  bir yeniden canlandırma olan HBD’de tek bir muma bürünür. İstanbul’da  geçen çocukluğu ve Ege’nin dorik sütunları, birbirini tamamlayan geniş renk  alanlarının yapı taşları olarak resimlerine eklenir. 

Ulusoy’un işleri, dünyanın kendi görüşünde yeniden inşasıdır. Konu, özenle  dekore edilmiş çerçevelere yerleştirilmiş figürler veya sahneler arasındaki  bir akıştır. Bir sahne tasarlar ya da bir masa kurar gibi, Ulusoy her tabloyu  oluştururken attığı her adımı özenle akseder. Tuvale sanki bir kamera  merceğinden bakarmış gibi yaklaşırken, iletmek istediği görüntüleri  bulanıklaştırıyor ve keskinleştiriyor. Bazen, çok katmanlı formlar yakın  görünür veya izleyici ile iş arasında iletişim için güvenli ve dengeli bir sınır  oluşturan doğal bir ferahlık hissini ima eder. Eşsiz görsel dili, perspektifin  tekinsiz bir etki yaratacak şekilde arttırıldığı ve çarpıtıldığı fantastik  karakterler ve motiflerden oluşan bir evrende bir araya geldi. 

Çağla Ulusoy, LAVENDER SOAP, 2021

Çağla, sık sık tuvale kum ve balmumu gibi yeni malzemeler katar. Jüt hamlığına kontrast oluşturan malzemelerin katmanlar halinde kullanıldığı  vurgular ile görüntünün zaman zaman bağımsız olarak ortaya çıkmasına  izin verir. Olağanüstü yoğunluk ve akışkanlık dereceleri, sayısız renk ve  malzemeyle yapılan deneylerle elde edilir.”