(Performistanbul)’da “Bakmanın Ağırlığı” Adlı Konuşma Serisi!

Sanatçı Ateş Alpar’ın programlamasıyla hayata geçen “Bakmanın Ağırlığı” adlı konuşma dizisi, 29 Mart Çarşamba günü, saat 19.00’da başlıyor. Performistanbul’un ev sahipliği yaptığı konuşma dizisinin çıkış noktasını, 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler oluşturuyor.


“Bakmanın Ağırlığı”
Etkinlik

Programlama: Ateş Alpar
Konuşmacılar: Foti Benlisoy, Oğuz Karayemiş, Özden Demir
Moderatör: Yıldız Öztürk
Tarih: 29 Mart 2023 | Saat 19:00
Yer: Performistanbul, Beyoğlu / İstanbul


Üç bölüm olarak tasarlanan konuşma dizisinde, 6 Şubat’tan yola çıkılarak felâket ve yıkım çeşitli veçheleriyle ele alınacak. Konuşma serisinin ilki olan “Bakmanın Ağırlığı I”de “Felâket, İmgeler ve Ütopyalar”a odaklanılacak. Konuşmacılardan Foti Benlisoy, “Deprem”, “Dayanışma ve Felâket Ütopyaları” başlığı altında normal olma hali, dayanışma pratikleri ve felâket ütopyalarına değinecek. Oğuz Karayemiş, “Felâketin İmgesizliği / Ortadaki Boşluk” başlıklı konuşmasında, imkânsız bir istek olarak felâketin ürettiği manzaraları yakalama arzusundan söz edecek. Özden Demir, deprem ve kadınlık hâllerini, kamunun boşluğunda kadınların artan bakım yüklerini ve deneyimlerini “Depremde Kadın Olmak” çalışması temelinde anlatacak.

Gerçekleştirilmesi planlanan konuşmaların kayıt altına alınarak deşifre edilmesi, Kürtçe, Arapça ve İngilizce’ye de çevrilmesi ve basılı (veya çevrim içi) bir yayına dönüştürülmesi planlanıyor.