(Daikin)’den “VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”

Daikin tarafından geliştirilen “Değişken Soğutucu Akışkan Hacmi” (VRV) teknolojisinin son halkası olan yeni “VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite” tüketicilerle buluştu. Ticari binaların karbon ayak izinde büyük oranda düşüşleri desteklemek için özel olarak tasarlanan iklim kontrol çözümü; hem doğrudan hem de dolaylı çevresel etkinin azaltılmasına odaklanıyor. 

Binaların karbon nötr olmasını ileriye taşımak için geliştirilen yeni sistemler hem doğrudan hem de dolaylı olarak Karbondioksit Eşdeğeri (CO2eq) etkisini azaltmak üzere tasarlanıyor. Daikin, gerçek yaşam koşullarında sezonsal verimliliği en üst düzeye çıkarmaya ve Karbondioksit Eşdeğeri (CO2eq) etkisini en aza indirmeye odaklanıyor. Uygulanacak yeni sistemle hem doğrudan hem de dolaylı yoldan karbondioksit etkisi azaltmak amaçlanıyor.

2022 yılının Aralık ayında pazarda yerini alan ve yeni bir çözüm olarak öne çıkan “VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”, önceki nesil cihazlara göre sezonsal verimlilikte yüzde 13’lük bir artış gösteriyor. Daikin’in aynı anda soğutma ve ısıtmaya izin veren yüksek verimli 3 borulu ısı geri kazanım sistemi, bireysel konfor kontrolünün yanı sıra soğutma ihtiyacı olan alanlardaki ısının ısıtma veya sıcak su ihtiyacı olan alanlara aktarılmasıyla “bedelsiz” ısıtma ve sıcak su üretimi sağlıyor.

“VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”, daha düşük Küresel Isınma Potansiyeline (GWP) sahip R-32 soğutucu akışkan ile sistemin toplam soğutucu akışkan şarjının düşmesine olanak veriyor. R410A soğutucu akışkana kıyasla sistemin bütünü karbondioksit eşdeğeri (CO2eq) emisyonlarında yüzde 71’e kadar bir azalma başarısı elde ediyor. R-32, geri kazanılması ve geri dönüştürülmesi kolay olduğu için döngüsel ekonomiyi destekleyen tek bileşenli bir soğutucu akışkan olması yönüyle de çevreci ve tasarruf odaklı bir misyon taşıyor.

“VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”; BREEAM, LEED veya WELL akreditasyonu almayı hedefleyenler de dahil olmak üzere çevresel etkinin öncelikli olduğu projeler için ideal çözüm olarak öne çıkıyor.

Daikin “VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”, çok yönlü kurulum olanağı sunmasıyla da dikkat çekiyor. Farklı binalar ve farklı kurulum alanları için gerekli esnekliği gösterecek biçimde tasarlanmış olması sistemin önemli avantajları arasında yer alıyor. “VRV 5 Isı Geri Kazanım” sisteminin bir unsuru olan BSSV kutuları, esnekliği daha da artırmak ve sistemin en zorlu binalara ve uygulamalara kurulmasına izin vermek için yeniden tasarlandı. BSSV kutularının soğutucu akışkan akışı yoluyla daha hızlı kurulum vadediyor ve bu bağlantı ile gerekli olan soğutucu branşman kitlerinin yanı sıra lehimleme noktalarının sayısı azaltılabiliyor. Bu tür özellikler “VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite” kurulumunun hızla yapılabilmesine olanak sunuyor.

Soğutmada +46°C’ye, ısıtmada ise -20°C’ye kadar geniş bir sıcaklık çalışma aralığına sahip olan dış ünite, 78 Pascal’a (Pa) kadar bir harici statik basınç (ESP) sağlayabiliyor. Böylece ünite dışarıya, küçük alanlara veya ızgaraların arkasına kanallar yardımıyla kurulabiliyor. 40 desibele kadar inen 5 düşük ses kademesiyle konfor seviyesini artıran sistem, şehir planlaması gereksinimlerine uygun kuruluma olanak tanıyor. Aşağı kayan PCB sayesinde asma tavanlarda kolay servis imkânının yanı sıra, kutu; tavandan sadece 5 mm uzağa monte edilebildiğinden sınırlı tavan boşluğuna ihtiyaç duyarak yerden de tasarruf sağlıyor.

“VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”, mevcut VRV serisiyle aynı borulama uzunluklarını ve daha küçük boru çaplarını sunarak gerekli kurulum alanını daha da azaltıyor. 90kW’a kadar ısıtma kapasitesiyle pazardaki en geniş dış ünite yelpazesini sunan sistem, Daikin’in “Shîrudo Teknolojisi”ne sahip olması nedeniyle küçük odalar ve mekânlar için ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Shîrudo Teknolojisi
VRV 5’in temelinde Daikin’e özgü yeni bir teknoloji yatıyor: Shîrudo teknolojisi. Shîrudo Teknolojisi, IEC60335-2-40 (Ed.6) gereklilikleri dahilinde maksimum esneklik sunmaya odaklanıyor. Daikin, gelişmiş Shîrudo teknolojisinin VRV’nin tam esnekliğini nasıl desteklediğini ve ürüne özgü standartlara uygunluğu nasıl sağladığını ortaya koyuyor.

Shîrudo teknolojisi, tümü standart olarak entegre edilmiş ve yapılandırılmış eksiksiz bir gelişmiş paketi kapsıyor. Fabrikada entegre edilmiş tüm önlemlere sahip olan teknoloji, seçimin herhangi bir aşamasında herhangi bir tasarım hususuna veya sahada kurulacak ek ekipmana ihtiyaç duymadan 10 metrekareye kadar olan odalarda dahi çözüm sunuyor.

Shîrudo teknolojisine sahip “VRV Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite”, VRV çözüm ailesinin en son üyesi. Shîrudo teknolojisine sahip Daikin VRV 5, danışmanlara ve kurulumculara, projenin her aşamasında ve tüm uygulamaları kapsayan sistem tasarımı ve kurulumuna kolay ve hızlı bir yaklaşım sunuyor. En yüksek performansı sunan Shîrudo teknolojisine sahip VRV 5, karmaşık ve zaman alıcı hesaplamalara ve/veya maliyetli saha önlemlerine ihtiyaç duymadan uyumluluk ve yüksek performans vadediyor.

Shîrudo Teknolojisi, herhangi bir ek değerlendirme, sahadan temin edilen ekipman veya zaman alıcı çalışmalar olmaksızın herhangi bir odanın veya yüzeyin iç mekân iklimini doğru bir şekilde kontrol etmek için çok yönlülük sağlayan bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Fabrikada entegre edilen soğutucu tepki önlemleri ve Xpress yazılımı aracılığıyla kolay tasarım ve seçim ile Daikin, kullanıma hazır özel IEC ürün standardına uyumluluğu garanti ediyor. Dahili Shîrudo Teknolojisi ile potansiyel sızıntılar hızlı bir şekilde tespit edilerek izole ediliyor ve doğrudan emisyon etkisini büyük ölçüde azaltıyor. Yalnızca sistemin etkilenen kısmındaki üniteler kapatılıyor ve geri kalanlar çalışmaya devam ediyor.

“VRV 5 Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite” tüm oda konfigürasyonları için maksimum esneklik sunan, özel olarak tasarlanmış R-32 soğutucu akışkanlı iç ünitelerden oluşan geniş ürün yelpazesiyle uyumluluk gösteriyor. İç hava kalitesini (IAQ) daha da iyileştirmek ve daha sağlıklı bir iç ortam yaratmak için havalandırma üniteleri de sisteme entegre edilebiliyor. İşletimi olabildiğince basit hale getirmek için kullanıcı dostu ve sezgisel kumandalar, sistemin en rahat ve verimli şekilde çalışmasını amaçlıyor. Daikin’in mini bina yönetim sistemi (BMS), I Touch Manager, klima kontrolünü ve üçüncü taraf ekipmanlarını tek bir sisteme entegre ediyor. Hem yerel hem de bulut tabanlı erişim sağlayan bina yöneticileri, bina sistemlerini dokunmatik ekran, Intranet veya internet aracılığıyla herhangi bir yerden kontrol edebiliyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.daikin.com.tr