(Yapı Kataloğu)’nun “DİYALOG” Etkinliğinde Altın Çekül ve Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Bu sene 50. yılını kutlayan, Türkiye’nin 1973 yılından beri yayında olan Yapı Kataloğu, yapı sektörünü “DİYALOG” başlığı altında 17-18 Mart 2023 tarihinde İstanbul Bomontiada’da düzenlediği etkinlikte ağırladı.

İki gün süren etkinlikte, katılımcı firma standları ile beraber 15 panel oturumu, 8 interaktif atölye, tasarımcıların yer aldığı tasarım köşesi, 28. Altın Çekül Ödülleri sergisi ve özel mimari proje seçkisi ziyaretçiyle buluştu. Ayrıca etkinlik boyunca düzenlenen rehberli turlar ile tüm ziyaretçiler; etkinlik alanında önceden belirlenen noktalara ve firma stantlarına uğrayarak daha detaylı bilgi edindi ve yetkililer ile doğrudan iletişim kurma fırsatı yakaladı.

Etkinlik katılımcısı firmalar ise şu şekilde sıralanıyor: Anıl Zemin Market, Assa Abloy, Burak Alüminyum, Çuhadaroğlu, DKM İnşaat, Dörken Sistem, Hager, IQ Aluminium Systems, Kalekim, Koçtaş, Medyasoft, Panasonic, Qubi Akustik, Schneider Electric, Stac Türkiye, Technoform, Teska Decorative Materials, Unigen.

Ayrıca Artstone, Nurus ve Tuna Ofis de destekçi firma olarak etkinlikte yer aldı.

Yapı Kataloğu’nun önemli iki alt markası haline gelen 28. Altın Çekül Ödülleri ve Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2022, 17 Mart 2023 Cuma akşamı İstanbul Bomontiada 4.Kat’ta DİYALOG etkinliği kapsamında düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Ödül töreninde, Yapıda Yenilikçi Ürün Altın Çekül Ödülü’nü “Elitepipe” ürünü ile Dizayngrup alırken; “Illbruck TP654 Illmod Trio 1050” ürünü ile Tremco GPG Europe, Yapıda Yenilikçi Ürün Gümüş Çekül Ödülü’ne layık görüldü.  Assan Panel’e ait “Smartcore” ürünü Yapıda Yenilikçi Ürün Jüri Özel Ödülü alırken, Winsa’ya ait “Yeni Dorado 76” ürünü Yapıda Yenilikçi Ürün Jüri Teşvik Ödülü aldı.

Yapıda Yenilikçi Ürün Altın Çekül Ödülü, Elitepipe – Dizayngrup.

Yapıda Yenilikçi Ürün ve Fikir Ödülleri Listesi

 • Yapıda Yenilikçi Ürün Altın Çekül Ödülü | Elitepipe – Dizayngrup
 • Yapıda Yenilikçi Ürün Gümüş Çekül Ödülü | Illbruck TP654 Illmod Trio 1050, Tremco CPG Europe
 • Yapıda Yenilikçi Ürün Jüri Özel Ödülü | Smartcore, Assan Panel
 • Yapıda Yenilikçi Ürün Jüri Teşvik Ödülü | Yeni Dorado 76, Winsa
 • Yapıda Yenilikçi Ürün Elektrik Otomasyon Kategori Ödülü | Cumulus & Pulse, Assa Abloy
 • Yapıda Yenilikçi Ürün Kategori Ödülü | Tokyo Texture, Klassis
 • Tüzel Fikir Ödülü | Zero Burn, Feltouch
 • Tüzel Fikir Teşvik Ödülü | KA-200 Manyetik Kilitli Otomatik Kapı Açkı Mekanizması, Çuhadaroğlu

Yenilikçi vizyonlarıyla hazırlamış oldukları kampanyalar ve projeler ile sektöre katkıda bulunan firmalar da İletişim ve Pazarlama kategorisinde ödüllendirildi.

Akçansa’ya ait “Artık Değilsin” projesi İletişim ve Pazarlama Birincilik Ödülüne layık görülürken; Creavit’e ait “WQ Akıllı Klozet Reklam Filmi” ve QUA Granite’e ait “sahibinden.com Hedefleme & Viral Reklam Kampanyaları” projeleri İletişim ve Pazarlama Teşvik Ödülü aldı. Ayrıca, “Benim Mahallem” isimli projesiyle Akçansa, Toplumsal Sosyal Sorumluluk Birincilik Ödülü’ne layık görüldü.

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, mimar ve iç mimarların da ödüllendirildiği iki farklı yarışmayı bünyesinde barındıran bir ödül programı olarak bu sene yeniden sektörle buluştu.  “Mimarın İlk Yapısı” Ödülü ve “Mimarlık Teşvik” Ödülü olarak sektöre iki farklı tasarım yarışması sunan Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, 2022 senesinde yapı sektörünün en önemli aktörlerinden olan mimar ve iç mimarların hem gerçekleşmiş hem de kâğıt üzerindeki tasarımlarını ödüllendirmek için önemli bir adım attı. Birbirinden değerli jüri üyelerinden oluşan jüri paneli, Mimarlık Ödülleri kapsamında en başarılı inşa edilmiş yapıları ve tasarlanmış fikirleri ödüllendirdi.

Ödül töreninde, Mimarın İlk Yapısı Birincilik Ödülü‘nü “FNN Sürdürülebilirlik Merkezi” projesi ile Emre Açar – ACARARCH alırken; Mimarlık Teşvik Ödülü kategorisinde “İstif. Katalog.” projesi ile Burcu Kırcan Doğan & Fırat Doğan – DODOFİS ise Birincilik Ödülü‘ne layık görüldü.

Mimarın İlk Yapısı Birincilik Ödülü’, FNN Sürdürülebilirlik Merkezi, Emre Açar – ACARARCH.

“Mimarın İlk Yapısı” Ödülü, kentlerdeki nitelikli yapı stokunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik amacıyla bu sene ikinci defa Yapı Kataloğu bünyesinde sahiplerini buldu. 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2021 arasında inşa edilmiş ilk yapılarıyla aday gösterilebildikleri yarışma sonucunda mimarlar ödüllendirildi. Açık başvuru usulüyle başvuru alan ödül programında yarışan mimarlar şu şekilde:

 • Atahan Topçu – Atahan Topçu Mimarlık
 • Batu Berk Bahçeci – BBA. Architecturde & Design
 • Büşra Al – PLUGOFİS
 • Emre Açar – ACARARCH
 • Yusuf Burak Dolu – KOOP Mimarlık

“Mimarlık Teşvik” Ödülü, bu sene üçüncü kez Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri kapsamında, Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren belirli sayıda mimarlık ofisinin özel olarak davet edilmesiyle düzenlenen bir yarışma olarak sektörle buluştu. “Yapı Kataloğu Sektörel Bilgi Merkezi” teması çerçevesinde, Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri yarışma moderatörlüğünün belirlediği, mesleki yetkinliğe ulaşmaya ve ortaya koydukları projelerle sektörde kendini göstermeye başlamış mimarlık ofisleri bu yarışmaya davet usulüyle katılım gösterdi ve yarıştı. Yapı Kataloğu’nun kapalı davetini kabul ederek ödül programında yarışan mimarlık ofisleri şu şekilde:

 • DODOFİS – Burcu Kırcan Doğan & Fırat Doğan
 • KAT 73 – Hüseyin Berk Tuncer
 • LOT Studio – Erkan Akan
 • Melike Kavalalı & Nimet Değertaş
 • Onurcan Çakır Mimarlık – Onurcan Çakır
 • Tromp Mimarlık – Nihal Kayapa

Ayrıntılı bilgi: www.yapikatalogu.com/


Yapı Kataloğu
Türkiye’nin 1973 yılından beri yayımda olan ve yapı malzemeleri alanında, çok önemli bir boşluğu doldurmuş ilk ve tek malzeme kataloğudur. Yapı Kataloğu 50 yıldır yapı malzemesi firmalarına, bir ürün vitrini, iletişim kanalı, malzeme seçicilerle tanışma imkanı sunan çok kanallı tanıtım hizmetiyle, inşaat piyasasındaki kilit endüstri profesyonellerine erişim sağlar. Mimarlar, iç mimarlar, inşaat mühendisleri, müteahhitler, şantiye şefleri ve satın almacılar Yapı Kataloğu’ndan ürün ve malzeme seçer, teklif alır ve satın alım yapar, ihale veya bayilik teklifi alır, detaylı bilgi sorgular. Yapı Kataloğu, firmaları bu profesyonellere yakınlaştırarak, ürün ve malzeme satışlarına katkı sağlar. Firmaların pazarlama çalışmalarına, online fuar kimliği, pazarlama otomasyonu, SEO, içerik pazarlaması, web sitesi trafiğini geliştirme, basılı reklamcılık gibi hizmetler sunarak destek olur. Bunun yanı sıra firmaların müşteri ilişkilerini, kullanıcılarından yönlendirdiği ürün formlarıyla yönetir ve CRM yapılarına katkıda bulunur. Yepyeni bir altyapıyla yenilenen Yapı Kataloğu, kolayca aranabilir bir formatta geniş kapsamlı ürün, tasarım, marka, proje bilgisi sağlamakta ve mimarlara yeni ürünler, vaka analizleri (case study), sürdürülebilirlik, BIM ve diğer yeni teknolojiler hakkında en son konularda bilgiler, günlük güncellemeler, düzenli bültenler ve blog içerikleri sunmaktadır. www.yapikatalogu.com | info@yapikatalogu.com