(Versus Art Project)’te Yeni Sergi: “her şey tanıdık, her şey yabancı”

Yelta Köm’ün “her şey tanıdık, her şey yabancı” adlı kişisel sergisi, 21 Mart – 30 Nisan 2023 tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergi, sanatçının fotoğraf, video, heykel ve metin gibi birbirinden farklı mecraları kullanarak ürettiği işleri bir araya getiriyor.


“her şey tanıdık, her şey yabancı”
Sergi

Sanatçı: Yelta Köm
Küratör: Ulya Soley
Tarih: 21 Mart – 30 Nisan 2023
Yer: Versus Art Project, Hanif Han, Beyoğlu / İstanbul


Spekülatif bir arkeolojik alan olarak kurgulanan sergi, dünyaya dair yerleşik kurguların yerine yenilerini öneriyor ve geleceğe dair düşünmek için alternatif araçlar sunuyor. Serginin ana mekanında yer alan ve dijital ayak izlerinin hafızasına odaklanan yerleştirme, gündelik yaşamda bir glitch, gerçeklik algısını değiştiren bir yarılma niteliğinde. Dijital bir topografyayı çağrıştıran fon üzerine yerleştirilen objeler, tıklanan her yeni sayfa, paylaşılan fotoğraf ya da gönderilen e-postanın yolculuğunu görünür kılıyor.

Sergide farklı mecralarda karşımıza çıkan şiirler, insan sonrası dönemde, insana özgü olduğunu düşündüğümüz duyguların makinalara atfedildiği kurgusal bir geleceği çağrıştırırken, algoritmanın türettiği imgeler aracılığıyla sunulan gelecek kehanetleri ve bilimsel olmayan ritüeller bu kurgusal dünyayı zenginleştiriyor. Sanatçının çeşitli zamanlarda çektiği, kent imgesinin değişimine ve dönüşümüne odaklanan videoları bir araya getiren katmanlı video ise ekranlara bölünerek üç kanallı bir yerleştirme formunda sergileniyor. İktidar mekanizmalarının teknolojiyle ilişkisini sorunsallaştıran işler aracılığıyla sergi, her şeyin aynı anda hem tanıdık hem de yabancı olduğu bir alana dönüşüyor.

Yelta Köm, her şey tanıdık, her şey yabancı, 2023

Salı – Cumartesi günleri, 10.00 – 18.00 saatleri arasında görülebilecek sergi, Versus Art Project’in ardından Kasım ayında TOP e.V Berlin’de ziyaretçilerle buluşacak.